Takie resztki zbiera się w miejscu ich powstawania, np. szpitalu, przychodni czy gabinecie. W jaki sposób - określa to obowiązujące od 19 sierpnia 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2446D929EFA461299A75323E30DF2280?id=362543]rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (DzU z 2010 r. nr 139, poz. 940)[/link], które zastąpiło stosowane dotychczas pod tym samym tytułem.

[srodtytul]Trzy grupy[/srodtytul]

Medyczne śmiecie trzeba zbierać selektywnie i dzielić na trzy grupy – zakaźne, specjalne i pozostałe, czyli takie, które nie są niebezpieczne. Zakaźne odpady wkłada się do czerwonych worków, specjalne – do żółtych, a dla pozostałych przewidziano inne kolory.

Worki muszą wisieć na specjalnych stelażach lub być włożone w sztywne pojemniki. Jeżeli zaś są wśród śmieci takie z ostrymi krawędziami lub końcami, to trzeba gromadzić je odrębnie i wkładać w sztywne, trwałe i odporne na wilgoć pojemniki w kolorach podobnych do worków.

[wyimek]72 godziny to maksymalny czas utrzymywania bez wymiany pojemnika na odpady w szpitalu[/wyimek]

Każdy worek i pojemnik musi być dobrze oznakowany – ma być na nim podany rodzaj odpadów, miejsce ich pochodzenia i data zamknięcia. Pojemników lub worków nie można napełniać więcej niż do 2/3 ich pojemności. Powinny być wymieniane tak często, jak pozwalają na to warunki przechowywania, ale nie rzadziej niż raz na 72 godziny.

Jeżeli jednorazowy pojemnik lub worek został zamknięty, to nie wolno go otwierać, a gdy został uszkodzony, to trzeba go umieścić w większym opakowaniu. Szczegółowe regulacje mówią też o pomieszczeniach, w których magazynuje się odpady.

[srodtytul]Specjalne pomieszczenia[/srodtytul]

Dopuszczalne jest gromadzenie niebezpiecznych odpadów medycznych w odpowiednio przystosowanych do tego celu pomieszczeniach. Powinno ono m.in.:

- mieć gładkie, łatwo zmywalne i umożliwiające dezynfekcję ściany i podłogi,

- być zabezpieczone przed owadami i gryzoniami i innymi zwierzętami,

- mieć drzwi wejściowe bez progu, minimalna szerokość i wysokość otworu powinna pozwalać na swobodny wjazd i wyjazd wózka oraz dostęp obsługi,

- mieć wydzielone boksy w zależności od rodzajów magazynowanych odpadów,

- posiadać wentylację zapewniającą podciśnienie, z zapewnieniem filtracji odprowadzanego powietrza,

- być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych,

- być przeznaczone wyłącznie do magazynowania odpadów medycznych i mieć niezależne wejście.

- odpowiednio zabezpieczone i wyposażone mają być też urządzenia chłodnicze.

[srodtytul]Mycie i dezynfekcja[/srodtytul]

W przedsionku lub w najbliższym sąsiedztwie tego miejsca należy przewidzieć umywalkę z ciepłą i zimną wodą, dozowniki z mydłem i środkiem do dezynfekcji rąk oraz ręczniki jednorazowego użytku. Po każdym usunięciu odpadów pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane i umyte.

Przepisy określają też dopuszczalne temperatury przechowywania. Ponadto w przychodni czy szpitalu należy wydzielić i odpowiednio wyposażyć miejsce do czyszczenia pojemników i wózków transportujących odpady.W rozporządzeniu zawarto przejrzystą klasyfikację odpadów medycznych.

[srodtytul]Podczas wizyt domowych[/srodtytul]

Poza zagospodarowaniem nierzadko niebezpiecznych resztek w przychodniach, laboratoriach czy szpitalach, reguluje ono zasady zbierania takich śmieci podczas wizyt domowych.

Lekarze czy pięlegniarki odwiedzający pacjentów w domach mają teraz obowiązek zabierania takich resztek i zachowania przy tym środków ostrożności. Składają je w specjalnie do tego celu przeznaczonych chłodniach lub pomieszczeniach.

Muszą też pamiętać, żeby takie resztki przekazywać podmiotom, które mają stosowne zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami.