Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało i skierowało do konsultacji projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=260521230716866AA9099DC964D5AE22?id=174127]rozporządzenia w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień (WKU) o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej[/link].
Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki w związku z utworzeniem Narodowych Sił Rezerwowych. Pracodawcy będą musieli informować WKU o zwolnieniu, zatrudnieniu oraz kwalifikacjach i zajmowanym stanowisku pracowników, którym nadano przydziały kryzysowe w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Firma nie będzie musiała już wykorzystywać specjalnego formularza stanowiącego załącznik do zmienianego rozporządzenia. Wystarczy, że informacje interesujące komendę uzupełnień zostaną przekazane w dowolnej, czytelnej formie.
Mniej formalności w informowaniu WKU będą mieli rektorzy szkół wyższych kształcących kobiety na kierunkach, które interesują wojsko. Katalog specjalności nie ulegnie zmianie. Nadal będą to specjalności związane z ochroną zdrowia, m.in. analitycy medyczni, lekarze, ratownicy medyczni, położne, pielęgniarki.
Uczelnie nadal będą przekazywać wykazy pań, które w danym roku ukończą naukę na tych kierunkach i zostały poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, ale MON rezygnuje z obowiązkowego formularza zawierającego ich dane.
Ponadto proponowane zmiany dostosowują jego terminologię do nowej ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Zamiast terminu „pobór” wprowadza się pojęcie „kwalifikacja wojskowa”.