Reklama
Rozwiń

Zobowiązania w kontekście pandemii koronawirusa

Przedsiębiorstwa korzystające z rządowego wsparcia w czasie pandemii nie powinny wydatkować uzyskanych w ten sposób środków na zabezpieczenie własnej pozycji, jednocześnie zalegając z płatnościami na rzecz wierzycieli.

Aktualizacja: 10.05.2020 14:48 Publikacja: 10.05.2020 00:01

Zobowiązania w kontekście pandemii koronawirusa

Foto: Adobe Stock

W związku z wyjątkową sytuacją gospodarczą w nadchodzących tygodniach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skupi się na przeciwdziałaniu przeterminowanym płatnościom. W tym celu wykorzysta uprawnienia nadane mu ustawą z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, zwanej wcześniej ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (dalej: ustawa). W toku trwającej epidemii COVID-19 zapewnienie objętej przestojem gospodarce wystarczającej płynności w celu zapobieżenia negatywnym konsekwencjom jest jednym z głównych celów. Rząd, za pośrednictwem spółek Skarbu Państwa, uruchomił szereg kredytów i innych instrumentów mających za zadanie zabezpieczyć płynność. W publicznych wypowiedziach prezes UOKiK podkreśla, że przedsiębiorstwa korzystające z rządowego wsparcia w formie zabezpieczenia płynności nie powinny wydatkować uzyskanych w ten sposób środków na zabezpieczenie własnej pozycji, jednocześnie zalegając z płatnościami na rzecz wierzycieli. (...), doprowadzając ich tym samym do trudnej sytuacji finansowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego