Tak uważa Główny Inspektorat Pracy, do którego zwróciliśmy się o stanowisko w tej sprawie - zobacz [b][link=http://www.rp.pl/artykul/439243.html]stanowisko GIP[/link][/b]

[srodtytul]Łatwiej na pozór [/srodtytul]

Obowiązująca od 24 stycznia br. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0137B4C2AD003534C811EFF39AC63E01?id=335801]ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 221, poz. 1737[/link], dalej ustawa nowelizująca) miała uprościć niektóre zasady. Ale tak się nie stało, przynajmniej przy świadectwie pracy.

Wątpliwości, które opisaliśmy 2 lutego 2010 r., dotyczyły m.in. tego, w jaki sposób należy w tym dokumencie:

- wykazać urlop z roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy,

- wskazać stanowiska, zakłady pracy i okresy zatrudnienia na potrzeby ZUS. Dla tych celów warto wpisać okresy nieskładkowe przypadające podczas pracy na rzecz poszczególnych pracodawców użytkowników.

[srodtytul]Za 12 miesięcy[/srodtytul]

Agencja pracy tymczasowej (dalej APT) ma obowiązek wydać pracownikowi tymczasowemu zbiorcze świadectwo pracy za maksymalnie 12 miesięcy liczonych od podjęcia w niej zatrudnienia.

Okres ujęty w tym dokumencie może przekroczyć ten czas, jeśli zostanie wydany bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy zawartej jeszcze przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia.

Jedno świadectwo może bowiem obejmować zatrudnienie z 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy w APT, a nie 12 miesięcy zatrudnienia bez względu na czas, w jakim taka praca miała miejsce, czyli np. z dwóch lat kalendarzowych.

[srodtytul]Wypoczynek z roku zakończenia zatrudnienia[/srodtytul]

Jak w takim razie w zbiorczym świadectwie pracy wykazać okres urlopu tzw. czasownika? Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1C761166E99FC78850503769C79AF3E3?id=73959]rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.)[/link] należy to robić tylko z roku kalendarzowego, w którym ustało zatrudnienie.

GIP podpowiada, że tak samo trzeba postąpić u pracownika tymczasowego. W jego świadectwie wykazujemy więc wyłącznie dni urlopu wykorzystane w roku kalendarzowym, w którym definitywnie ustał stosunek pracy.

Zdaniem urzędu liczba pracodawców użytkowników w tym okresie w żadnym zakresie nie wpływa na wykaz wykorzystanych dni wolnych.

[srodtytul]Choroba i nie tylko[/srodtytul]

Podobnie GIP nie widzi problemu przy podawaniu innych informacji o czasowniku. Chodzi o wykazanie np. okresów jego niezdolności do pracy, za które poszczególni pracodawcy użytkownicy wypłacili wynagrodzenie chorobowe, oraz udzielone w czasie zatrudnienia dni wolne na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia.

Podobnie należy przedstawić w świadectwie wykonywanie przez czasownika pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294728]ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656)[/link].

Żaden przepis ustawy nowelizującej czy rozporządzenia nie przewiduje konieczności wskazywania w świadectwie danych pracodawców użytkowników. Jeśli więc APT nie dochowa szczególnej staranności przy sporządzaniu tego dokumentu, stanie się on nieczytelny, np. dla ZUS.

W ten sposób te osoby zostaną pozbawione uznania np. miesięcy pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz okresów istotnych dla emerytury czy renty.

Według GIP zarówno pracę w szczególnych warunkach, jak i okresy nieskładkowe należy wykazywać w świadectwie, wskazując konkretne daty, w jakich praca w takim charakterze była wykonywana bądź w jakich występowały okresy nieskładkowe uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury.

[srodtytul]Siedem dni[/srodtytul]

Tyle czasu ma pracownik tymczasowy – podobnie jak każdy zatrudniony – od otrzymania świadectwa pracy na to, aby wystąpić z wnioskiem do zatrudniającej go APT o jego sprostowanie.

Jeśli agencja go nie uwzględni, czasownik w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia o odmowie może żądać jego sprostowania przed sądem pracy. GIP podkreśla, że to APT odpowiada za poprawne wystawienie tych dokumentów czasownikom.

ZOBACZ [b][link=http://www.rp.pl/artykul/439243.html]STANOWISKO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY Z 25 LUTEGO 2010 R. W SPRAWIE WYPEŁNIANIA ŚWIADECTW PRACY DLA PRACOWNIKÓW TYMCZASOWYCH (GPP-110/517-4560-9-1/10/PE/RP)[/link][/b]