[b]Tak[/b]. Co do zasady osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Nie dotyczy to jednak osób zatrudnionych przy pilnowaniu, a także sytuacji, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników – lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą – wyrazi na to zgodę.
Pracę w godzinach nadliczbowych zgodnie z art. 151 § 1 kodeksu pracy stanowi praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Jednak nadgodziny nie są dozwolone zawsze.
Praca w godzinach nadliczbowych jest bowiem dopuszczalna tylko w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
A także w razie wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy.
Za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek. Jego wysokość wynosi:
- 100 proc. wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- 50 proc. wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej określone.
Stuprocentowy dodatek z reguły przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za pracę w nadgodzinach obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną.
Gdyby taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, należy się 60 proc. wynagrodzenia.
Poza tym w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.
[i]Podstawa prawna:
– art. 15 i art. 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B4556BC9017265FCE360BE6DC82DCCD5?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link].[/i]