Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 grudnia 2009 r. (ITPP2/443-869/09/AP)[/b].

Z [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] wynika, że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ustawodawca dla celów VAT zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre nieodpłatne czynności. Przykładowo przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od tych czynności, w całości lub w części.

Stawka podatku wynosi 22 proc., ale zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej przewidziane jest dla niektórych czynności zwolnienie od podatku oraz stawki obniżone.

I tak zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich: wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.

[ramka][b]Przykład[/b]

Podatniczka wykorzystuje w działalności gospodarczej budynek po spółdzielni nabyty w 1995 r. Odliczyła podatek naliczony od zakupu. Przed zakupem budynek był użytkowany przez podatniczkę przez trzy lata (umowa dzierżawy). Podatniczka nie dokonywała w budynku żadnych ulepszeń. Przekazanie tego budynku na cele osobiste będzie stanowiło dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu. Ponieważ jednak podatniczka przed jego nabyciem w 1995 r. użytkowała go dla celów prowadzonej działalności na podstawie umowy dzierżawy, a po nabyciu nie dokonywała jego ulepszeń, pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy nastąpiło w momencie zawarcia umowy dzierżawy. Dostawa budynku, która nastąpi w wyniku przekazania go na cele osobiste, będzie miała miejsce po okresie dłuższym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia. Transakcja ta będzie więc mogła korzystać ze zwolnienia od podatku. [/ramka]