Mówiąc językiem ustawy, działalność regulowana to taka, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków określonych przepisami prawa.
Definicja ta nie ma jednak żadnego praktycznego znaczenia, bo szczególne warunki muszą spełniać również przedsiębiorcy ubiegający się o zezwolenie czy koncesję.
Ważne jest to, że jeśli przepis jakiejś innej ustawy wprost mówi, iż dany rodzaj działalności ma charakter regulowany, to podjąć ją wolno dopiero po spełnieniu owych szczególnych warunków i uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej.
Nie ma jakiegoś centralnego rejestru działalności regulowanej. Działa ich chyba tak wiele, jak wiele jest podlegających takiej reglamentacji branż. Dlatego gdy mowa o rejestrze działalności regulowanej, zawsze trzeba sprawdzić, o jaki chodzi. Raz będzie to rejestr operatorów pocztowych, innym razem – rejestr organizatorów wyścigów konnych itd. Poniżej przedstawiamy niektóre rodzaje działalności regulowanej.
[srodtytul]Agencja zatrudnienia[/srodtytul]
Tacy przedsiębiorcy muszą być wpisani do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, świadczący usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego lub pracy tymczasowej.
[srodtytul]Usługi detektywistyczne [/srodtytul]
Ustawa definiuje je jako czynności polegające na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach realizowane na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą, w formach i w zakresach niezastrzeżonych dla służb specjalnych, policji itp. organów i instytucji państwowych. Rejestr działalności detektywistycznej prowadzi minister spraw wewnętrznych.
[srodtytul]Turystyka[/srodtytul]
Reglamentowana jest działalność gospodarcza polegająca na organizowaniu imprez turystycznych oraz pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych.
[b]Uwaga![/b] Regulowanego charakteru nie ma jednak działalność gospodarcza agentów turystycznych, którzy stale pośredniczą w zawieraniu umów turystycznych na rzecz przedsiębiorców wpisanych do rejestru działalności regulowanej.
[srodtytul]Wyścigi konne [/srodtytul]
Regulowany charakter ma organizowanie wyścigów konnych. Rejestr prowadzi prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.
[srodtytul]Archiwa[/srodtytul]
Działalność regulowaną prowadzą przedsiębiorcy zajmujący się przechowywaniem dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców, które ci ostatni mają obowiązek trzymać przez jakiś czas. Są to przede wszystkim listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty.
Przepisy emerytalne przewidują obowiązek przechowywania tych dokumentów przez 50 lat od dnia zakończenia przez pracownika pracy u danego pracodawcy. Przedsiębiorcy trudniący się taką działalnością trafiają do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Rejestry prowadzą marszałkowie województw.
Należy się zgłosić do marszałka tego województwa, w którym prowadzona jest działalność.
[srodtytul]Biokomponenty [/srodtytul]
Prowadzona działalność jest regulowaną wówczas, gdy polega na wytwarzaniu, magazynowaniu lub wprowadzaniu do obrotu biokomponentów (art. 4 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3B8290F486CB0B168F83AB8556D1A455?id=183373]ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych[/link]).
Pod tą fachową nazwą ustawa rozumie bioetanol, biometanol, ester, dimetyloeter, czysty olej roślinny oraz węglowodory syntetyczne.
Przedsiębiorcy zajmujący się taką działalnością powinni się postarać o wpis do rejestru wytwórców.
Prowadzi go prezes Agencji Rynku Rolnego.
[srodtytul]Kantory[/srodtytul]
Regulowany charakter ma działalność kantorowa. Jest nią kupno i sprzedaż wartości dewizowych oraz pośrednictwo w ich kupnie i sprzedaży. Organem rejestrowym jest tu prezes Narodowego Banku Polskiego.
[srodtytul]Lekarze[/srodtytul]
Prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej oraz grupowej praktyki lekarskiej, a także kształcenie podyplomowe lekarzy i dentystów także jest regulowane.
[srodtytul]Łowiectwo[/srodtytul]
Wpisu do rejestru polowań wymaga zarówno organizowanie łowów dla obcokrajowców, jak i w ogóle polowań za granicą.
[srodtytul]Nasiennictwo[/srodtytul]
Regulacji podlega obrót materiałem siewnym. Podmioty zajmujące się taką działalnością trafiają do rejestru przedsiębiorców dokonujących obrotu materiałem siewnym.
Prowadzą go wojewódzcy inspektorowie ochrony roślin i nasiennictwa. Ponieważ działa ich w Polsce więcej, właściwego ustala się w zależności od miejsca zamieszkania albo siedziby przedsiębiorcy.
[srodtytul]Pielęgniarki i położne [/srodtytul]
Jeśli chodzi o regulację działalności gospodarczej, pielęgniarki i położne wpisują się w ten sam schemat co lekarze.
Działalnością regulowaną jest prowadzenie indywidualnej praktyki, indywidualnej praktyki specjalistycznej i grupowej praktyki pielęgniarek i położnych.
[srodtytul]Szkolenia i kształcenie[/srodtytul]
O wpisie do rejestru powinny także pamiętać podmioty zajmujące się niektórymi szkoleniami i kształceniem innych. Chodzi tu m.in. o kursy dokształcające dla kierowców zamierzających zajmować się przewozem towarów niebezpiecznych.
Wpisu do rejestru wymaga również działalność polegająca na kształceniu podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów, a także pielęgniarek i położnych.
[srodtytul]Poczta[/srodtytul]
Działalność pocztowa wiąże się przynajmniej z wpisem do rejestru działalności regulowanej. Niektóre jej rodzaje wymagają nawet zezwolenia. Rejestr prowadzi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
[srodtytul]Psychologiczna poradnia[/srodtytul]
O wpisie do rejestru działalności regulowanej powinni pamiętać wszyscy przymierzający się do uruchomienia pracowni psychologicznej, o której mowa w przepisach o ruchu drogowym. Psychologowie pracujący w takiej pracowni orzekają o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
Rejestr przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną jest w każdym urzędzie marszałkowskim. Właściwy jest marszałek tego województwa, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorcy lub miejsce zamieszkania uprawnionego psychologa.
[srodtytul]Składowanie[/srodtytul]
Prowadzenie przedsiębiorstwa składowego wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorstw składowych. Skład to umowa opisana w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksie cywilnym[/link].
Polega na tym, że jedna strona zobowiązuje się przechować oznaczone ruchomości, druga zaś – zapłacić wynagrodzenie. Organy rejestrowe są dwa:
- minister właściwy do spraw gospodarki – w przypadku przedsiębiorców przyjmujących na skład towary przemysłowe,
- minister właściwy do spraw rynków rolnych – w przypadku przedsiębiorców przyjmujących na skład towary rolne.
[srodtytul]Mocne alkohole[/srodtytul]
Na wpis do rejestru działalności regulowanej muszą być przygotowani przedsiębiorcy zamierzający działać w branży spirytusowej. Podlega mu działalność gospodarcza w zakresie wyrobu, oczyszczania, skażania lub odwadniania alkoholu etylowego.
Właściwym jest rejestr podmiotów wykonujących działalność w zakresie wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego. Prowadzi go minister właściwy ds. rolnictwa.
[srodtytul]Stacje kontroli pojazdów[/srodtytul]
Prowadzenie stacji kontroli pojazdów wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów.
Rejestry te prowadzą starostowie.
Kto zamierza prowadzić kilka stacji w różnych powiatach, musi się postarać o wpis w każdym z nich.
[srodtytul]Szkolenie kierowców [/srodtytul]
Ośrodek szkolenia kierowców prowadzić wolno jedynie po wpisaniu się do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.
To samo dotyczy zresztą firm, które chcą się zająć doskonaleniem techniki jazdy tych, którzy już mają uprawnienia do kierowania pojazdem. Tyle tylko, że właściwy jest wówczas rejestr przedsiębiorców prowadzących ośrodek doskonalenia techniki jazdy.
Regulowany charakter ma również prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców zawodowych, tj. zatrudnianych przez podmioty zajmujące się transportem drogowym. Tu właściwy jest rejestr przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia. Zainteresowani zgłaszają się do urzędu tego województwa, w którym prowadzą działalność.
Z urzędem marszałkowskim muszą skontaktować się również ci, którzy podejmują działalność polegającą na prowadzeniu kursów dokształcających, które ukończyć muszą kierowcy zamierzający zajmować się przewozem towarów niebezpiecznych.
[srodtytul]Środki ochrony roślin [/srodtytul]
Regulowana jest również działalność gospodarcza polegająca na konfekcjonowaniu środków ochrony roślin lub obrocie nimi (np. chwastobójczymi). Ujawnienie w rejestrze należy do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i
nasiennictwa właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Nazwa ewidencyjna jest wyjątkowo długa – chodzi o rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie konfekcjonowania lub obrotu nimi.
[srodtytul]Tytoń [/srodtytul]
Także działalność gospodarcza polegająca na wytwarzaniu wyrobów tytoniowych wymaga wpisu. Podmioty takie ewidencjonuje minister właściwy ds. rynków rolnych. Przedsiębiorcy trafiają do rejestru producentów wyrobów tytoniowych.
[srodtytul]Wino [/srodtytul]
O regulowanym charakterze swej działalności muszą pamiętać winiarze. Dotyczy to zarówno wyrobu, jak i rozlewu wyrobów winiarskich. Właściwy jest tu rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich, prowadzony przez ministra właściwego ds. rynków rolnych.
[ramka][b]UWAGA[/b]
Działalność regulowana – dokładniej wpis do rejestru takiej działalności – wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej. Jej wysokość różni się w zależności od tego, o który rejestr chodzi.
Czasem są to różnice znaczne, bo opłata wynosi od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Dla ułatwienia oszacowania opłacalności nowego biznesu wysokość opłat zestawiona została w tabeli [b][link=http://www.rp.pl/galeria/6,1,410352.html] - zobacz tabelę[/link][/b].[/ramka]