Zgodnie z art. 178 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracodawca nie może zatrudnić w godzinach nadliczbowych pracownicy w ciąży. Nie ma znaczenia ewentualna zgoda, a nawet wniosek ciężarnej.

Pracodawca, zatrudniając w godzinach nadliczbowych kobietę, która przedłożyła właściwe zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży, dopuszcza się naruszenia swoich obowiązków. Niedozwolone jest także zatrudnianie w godzinach nadliczbowych pracowników młodocianych.

Naruszenie tego zakazu stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 281 pkt 5 k.p.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku pracy, na którym występuje przekroczenie najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, pracodawca może go zatrudnić w godzinach nadliczbowych tylko w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Przesłanką zatrudnienia takiego pracownika nie mogą być natomiast szczególne potrzeby pracodawcy.

Ustawodawca wprowadza również ograniczenia względne w dopuszczalności zatrudniania pracowników po godzinach. [b]Do zatrudnienia w godzinach nadliczbowych pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia wymagana jest jego zgoda.

Także zatrudnianie osoby niepełnosprawnej obwarowane jest ograniczeniami – osoby niepełnosprawnej, poza pracą przy pilnowaniu mienia, nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych bez zgody lekarza.[/b] Czasowe ograniczenie dopuszczalności zatrudniania w godzinach nadliczbowych może wynikać także z zaświadczenia lekarskiego.

[ramka][b]Kierownik bez gratyfikacji[/b]

[b]Osoby zatrudnione na określonych stanowiskach nie będą miały prawa do wynagrodzenia nawet, gdy będą wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy.[/b]

Jeżeli bowiem pracownik zarządza w imieniu pracodawcy zakładem pracy albo kieruje wyodrębnioną jednostką gospodarczą, to wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych otrzyma tylko wtedy, jeżeli godziny te przypadały w niedziele lub święto i nie otrzymał za nie innego dnia wolnego od pracy.[/ramka]

[i]Autor jest wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło&Topolewski z Poznania[/i]