Dzięki temu będą one bez kłopotów uczestniczyć w obrocie prawnym.
Tak wynika z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291603]nowelizacji ustawy o izbach gospodarczych (DzU z 2008 r. nr 216, poz. 1369)[/link], która wchodzi w życie 20 stycznia.
Jednostki terenowe zyskają osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Statut izby gospodarczej musi określać ich strukturę organizacyjną, sposób ich tworzenia, wewnętrzne organy, zakres i sposoby działania, a także przynależne jej składniki majątkowe.
Sejm, ustalając zasady tworzenia i nadawania osobowości prawnej jednostkom terenowym, skorzystał z rozwiązań podobnych do stosowanych w stowarzyszeniach. Osobowość prawna ma sprzyjać aktywności jednostek terenowych. Bez niej miały utrudniony udział w lokalnych i regionalnych przedsięwzięciach objętych procedurami przetargowymi czy konkursowymi, w których uczestniczyć mogą jedynie podmioty samodzielne.
Inna zmiana zakłada, że po przekroczeniu liczby członków określonej w statucie zamiast walnego zgromadzenia członków izby można będzie przeprowadzać zebrania delegatów. Statut izby będzie też mógł od razu przewidzieć, że – niezależnie od liczby członków – nie ma walnego zgromadzenia, a zamiast niego funkcjonuje od razu zebranie delegatów. Posłowie ostatecznie nie zdecydowali się na zapis – choć był w projekcie ustawy – aby do utworzenia jednostki terenowej potrzebnych było co najmniej 50 przedsiębiorców.
Nowela precyzuje także, że majątek jednostki terenowej może powstawać ze składek członkowskich, a ponadto m.in. z darowizn, spadków, z własnej działalności i majątku.