Niestety fakt, że okres wypowiedzenia wypada w czasie, gdy pracownikowi brakuje mniej niż cztery lata do wieku emerytalnego, nie chroni go przed utratą pracy.
Według kodeksu pracy ochrona obejmuje bowiem tylko tych pracowników, którym mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje w dniu wręczania wypowiedzenia. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 7 kwietnia 1999 r.(sygn. akt I PKN 643/98) Zgodnie z nim zakaz wypowiadania umowy o pracę z art. 39 kodeksu pracy nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego, chociażby pracownik przekroczył go w okresie wypowiedzenia .
Trzeba też pamiętać, że ochrona działa tylko w okresie poprzedzającym tzw. normalny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oczywiście wyjątkiem są grupy zawodowe, dla których ustawodawca wyznaczył wcześniejszy wiek emerytalny. Sąd Najwyższy w wyroku z 29 lipca 1997 r. stwierdził, że wiek emerytalny w rozumieniu art. 39 kodeksu pracy pracownika kolejowego wynosi dla mężczyzn 60 lat (sygn. akt. I PKN 227/97). Ponadto w wyroku z 28 marca 2002 r. orzekł, że przewidziany w art. 39 zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje również pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż dwa lata (w chwili wydania wyroku obowiązywał krótszy okres ochrony) do osiągnięcia ustawowo obniżonego wieku emerytalnego, jeżeli dalszy okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem niższego wieku emerytalnego (sygn I PKN 141/01).
Obniżonego wieku emerytalnego nie należy jednak mylić z tzw. wcześniejszą emeryturą. Zatem pracownicy w okresie na cztery lata przed wcześniejszą emeryturą mogą być zwalniani.
W zakres ochrony, jakiej podlegają pracownicy przed emeryturą, wchodzi także wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy. Jedynie gdy w zakładzie przeprowadzane są zwolnienia grupowe, pracownikom takim można wypowiedzieć warunki umowy.
Oczywiście zakaz wypowiadania umów pracownikom chronionym ze względu na wiek nie ma zastosowania, gdy ogłaszana jest upadłość lub likwidacja firmy. Ponadto zakaz wypowiadania z art. 39 kodeksu pracy nie ma zastosowania, gdy pracownik uzyskuje prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Osoby z orzeczeniem o częściowej niezdolności do pracy korzystają natomiast z ochrony przedemerytalnej przed zwolnieniem.