Aktualizacja: 25.03.2020 15:06 Publikacja: 25.03.2020 15:06
Foto: Adobe Stock
Należałoby jednak rozważyć wprowadzenie takiej regulacji, przykładem naszych niemieckich sąsiadów, w szczególności w odniesieniu do przedsiębiorców, którzy podejmują realne działania zmierzające do przywrócenia swojej zdolności do regulowania zobowiązań po zakończeniu epidemii.
Obecnie sparaliżowana jest branża turystyczna, rozrywkowa, transportowa, tzw. branża MICE (wyjazdy biznesowe, eventy, konferencje, kongresy itp.), sportowa, rekreacyjna, piloci wycieczek. W dużej części sparaliżowany jest także handel, gastronomia, branża szkoleniowa i różnego rodzaju usługi. Wielu przedsiębiorców, którzy przed epidemią koronawirusa funkcjonowali doskonale, już w tej chwili ma trudności z wykonywaniem swoich zobowiązań pieniężnych. Mogą oczywiście starać się unormować sytuację poprzez renegocjację kontraktów, wnioski o rozłożenie na raty lub odroczenie zobowiązań publicznoprawnych, redukcję kosztów, zwolnienia pracowników itp. Jeżeli jednak ich sytuacja nie poprawi się diametralnie będą zmuszeni zgłosić wnioski o ogłoszenie upadłości. Jeśli bowiem przez kolejne 3 miesiące nie poradzą sobie z regulowaniem wszystkich wymagalnych zobowiązań, to obejmie ich domniemanie niewypłacalności przewidziane w Prawie upadłościowym. Nie wdając się w rozważania prawne - obalenie tego domniemania jest trudne, rzadko spotykane w praktyce, a w większości sytuacji będzie niemożliwe. Można śmiało stwierdzić, że przedsiębiorca nie składając wniosku o ogłoszenie upadłości w sytuacji, gdy od trzech miesięcy nie wykonuje już części swoich zobowiązań, ryzykuje uznanie przez sąd, iż nie zgłosił wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie. Konsekwencje takiego zaniechania są dla przedsiębiorców bardzo dotkliwe (prawo przewiduje sankcje zarówno karne, jak i cywilne).
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Statystyki pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Okazuje się też, że ich mózg starzeje się wolniej, przez co są bardziej odporne na pogorszenie funkcji poznawczych. Według najnowszego badania może za to odpowiadać drugi chromosom X.
Przesunięcie profilaktyki na szczebel podstawowej opieki zdrowotnej może pomóc w rozwiązaniu problemu niskiego udziału Polaków w badaniach profilaktycznych – uważa Paweł Walicki. Prezes zarządu Grupy Centrum Medycznego CMP był gościem „Rzeczpospolitej” podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii wykazały istotny związek między małżeństwem a ryzykiem otyłości u mężczyzn.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas