Dla kogo fundacja rodzinna

W dniu 22 marca 2021 r. na stronie RCL opublikowano projekt ustawy o fundacjach rodzinnych . Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji fundacji rodzinnej ma na celu zwiększenie szans na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych, budowę silnych rodzimych marek oraz akumulację polskiego kapitału, jak również stworzenie możliwości dla nowych inwestycji. Celem fundacji rodzinnej ma być, z jednej strony zachowanie przedsiębiorstwa oraz majątku w strukturach rodzinnych, z drugiej zaś strony, ochrona firmy rodzinnej przed wstrząsem związanym ze zmianą jej właściciela.

Publikacja: 26.03.2021 09:07

Dla kogo fundacja rodzinna

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z projektowaną ustawą zadaniem fundacji rodzinnych będzie gromadzenie, zarządzanie i ochrona majątku fundatora, co istotne zgodnie z jego wolą wyrażoną w statucie. Fundacje rodzinne będą miały również za zadanie zapewnić środki dla wskazanych beneficjentów, w szczególności osób bliskich fundatorowi i wskazanym organizacjom pożytku publicznego. Mienie, które wniesie fundator będzie przeznaczone do realizacji celów statutowych fundacji.

Projekt ustawy zakłada, że utworzenie fundacji rodzinnej będzie możliwe poprzez sporządzenie oświadczenia fundatora o utworzeniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim lub powołania na mocy zapisów testamentowych. Obydwie formy wymagają sporządzania aktu notarialnego. Aby mogła powstać fundacja rodzinna niezbędne jest także złożenie oświadczenia przez fundatora i ustalenie statutu, jak również ustanowienie organów fundacji, wymaganych przez ustawę albo statut oraz wniesienie mienia przez fundatora, jak również wpisanie do rejestru fundacji rodzinnych. Wniesione mienie musi wynosić co najmniej 100 000,00 złotych.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki