Aktualizacja: 16.12.2020 17:25 Publikacja: 16.12.2020 17:25
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Dyrektor KNF Katarzyna Seweryniak podjęła polemikę (Rzeczpospolita „Zarządzanie instytucją finansową to nie zabawa, a ocena menadżerów to nie czarna magia") z naszym stanowiskiem co do Metodyki oceny odpowiedniości menedżerów instytucji finansowych. Autorka zarzuciła nam nonszalanckie – choć „nie pozbawione kreatywności" – podejście. Lepiej być kreatywnym niż nie. Nasza nonszalanckość ma wynikać z pomysłu na tytuł naszego artykułu „KNF magiczną „Tiarą Przydziału" inspirowany książkami J. K. Rowling z serii Harry Potter oraz przyjętej przez nas konwencji argumentacji ilustrowanej cytatami z Harry'ego Pottera. Powaga Urzędu KNF jest tak wielka, że komentowanie inicjatyw KNF cytatami z książek uznanych przez Panią Dyrektor za bajki dla kilkulatków ma świadczyć o banalizowaniu tematu i o braku wiedzy jak ważny jest Urząd KNF. Jak dotąd, Harry'emu Potterowi zarzucano promowanie okultyzmu. Teraz do tego dochodzi nasza nonszalancja... Pani Katarzyna Seweryniak zapomniała poinformować czytelników, że pełni funkcję dyrektora w Urzędzie KNF oraz że odpowiadała za stworzenie Metodyki. Chyba nie lubi krytyki tego co współtworzyła. W naszej replice pozostajemy w konwencji książek Harry Potter. Autorka nie zna ich, skoro zalicza je do książek dla kilkulatków. Harry Potter uczy, bawi, ale i inspiruje. W książce „Harry Potter i Kamień Filozoficzny" profesor Albus Dumbledore mówi do Harry'ego „Zawsze nazywaj rzeczy po imieniu. Strach przed imieniem wzmaga strach przed samą rzeczą". We wprowadzeniu do Metodyki przewodniczący KNF zachęcał do zgłaszania uwag. Do Urzędu KNF trafiła nasza opinia wydana na prośbę Polskiej Izby Ubezpieczeń z analizą prawną Metodyki. Opublikowaliśmy także artykuł naukowy w Wiadomościach Ubezpieczeniowych. Dopiero Harry Potter wywołał reakcję.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Oparta na oskarżeniach narracja prawicy nie zwalnia rządu z egzaminu. Prokurator Ewa Wrzosek jest politycznie zaangażowana. A w środę mecenas Jacek Dubois drwił w serwisie X z przesłuchania Barbary Skrzypek. To ślepa uliczka rozliczeń.
Czy Polska powinna uczestniczyć w NATO-wskim programie nuclear sharing (NS)? Opinie z pewnością są podzielone. Inną sprawą jest apel o przekazanie Polsce broni jądrowej wyrażony przez Andrzeja Dudę na łamach „Financial Times”. Moim zdaniem bez wyczucia i w fatalnym momencie.
Działania „obronne” prezesa TK to reakcja bardzo stonowana. Mogła przecież przybrać postać działania ukierunkowanego na ściganie rzecznika generalnego TSUE za instytucjonalny zamach stanu.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
„Oceniam, że poparcie dla Sławomira Mentzena będzie jeszcze rosło, bo politycy Konfederacji czerpią z tych samych strategii, które doprowadziły do władzy Donalda Trumpa” – mówi w podcaście „Rzecz w tym” Krzysztof Janik, były przewodniczący SLD.
Projekt ustawy, która miałaby utrudnić lokalnym władzom prowadzenie mediów, nie trafił jeszcze na ścieżkę legislacyjną, ale emocje wokół niego już są gorące.
Apolityczna prokuratura jest najlepszym z możliwych przepisów na praworządność.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas