Reklama
Rozwiń

Koronawirus: czy można zmieniać zawarte umowy

We Francji, przy Ministrze Ekonomii i Finansów, powołano tzw. mediatora przedsiębiorców, który ma nieodpłatnie pomagać rozwiązywać spory związane z wykonywaniem umów. W czasie pandemii i wynikających z niej komplikacji taka instytucja może okazać się szczególnie przydatna. To dobry moment, by zastanowić się, z jakich instrumentów mogą korzystać polscy przedsiębiorcy do rozwiązywania sporów i dostosowywania umów do nieprzewidzianej zmiany uwarunkowań.

Aktualizacja: 20.03.2020 14:43 Publikacja: 20.03.2020 08:32

Koronawirus: czy można zmieniać zawarte umowy

Foto: Adobe Stock

Klauzula rebus sic stantibus pozwala dostosować warunki umowy do zmiany uwarunkowań, które nastąpiły po jej zawarciu, a w skrajnym przypadku doprowadzić do jej rozwiązania. Na pierwszy rzut oka wydaje się zatem idealnym rozwiązaniem w obecnej sytuacji gwałtownych zmian wywołanych pandemią, które może pomóc w uporządkowaniu stosunków między przedsiębiorcami oraz dopasowaniu umów do aktualnych uwarunkowań. Nie należy jednak ulegać pobieżnym ocenom.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego