Inwentaryzacja: gotówka w kasie musi być policzona

W większych jednostkach wybrane czynności inwentaryzacyjne są rozłożone w ostatnim kwartale roku. Ale nie wszystkie składniki aktywów da się spisać z wyprzedzeniem.

Publikacja: 23.12.2015 06:40

Inwentaryzacja: gotówka w kasie musi być policzona

Foto: 123RF

Jednym z elementów prac związanych z rachunkowym zamknięciem każdego roku obrotowego jest inwentaryzacja składników aktywów i pasywów. Inwentaryzacja jest bowiem składową częścią rachunkowości i polega na okresowym ustalaniu rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki. Podstawowy cel inwentaryzacji to ustalenie rzeczywistego stanu składników majątkowych jednostki, w przypadku gdy nie wynika on bezpośrednio z prowadzonej przez jednostkę ewidencji księgowej. Inwentaryzacja służy weryfikacji ustalonych drogą inwentaryzacji danych ze stanem wynikającym bezpośrednio z ksiąg rachunkowych. Pozwala na urealnienie tych danych oraz prowadzi do wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic inwentaryzacyjnych. W zależności od rodzaju składników aktywów i pasywów ustawa dopuszcza różne sposoby inwentaryzacji.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego