– Powstał projekt zmieniający ustawę o rachunkowości. Jego celem jest ustalenie dla małych firm uproszczonych wymagań w rachunkowości i sprawozdawczości finansowej – poinformowała Dorota Podedworna-Tarnowska, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, podczas konferencji „Rachunkowość szyta na miarę małych i średnich przedsiębiorstw", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce z udziałem Europejskiej Federacji Księgowych (EFAA).
W marcu 2012 r. została opublikowana dyrektywa w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek w odniesieniu do mikropodmiotów. Przewiduje ona dla państw członkowskich możliwość wprowadzenia uproszczeń w sprawozdawczości finansowej najmniejszych firm. W myśl tej dyrektywy mikropodmioty to spółki, w których odpowiedzialność właścicieli za zobowiązania jest ograniczona i które spełniają wskazane w dyrektywie progi.
Projekt jest na końcowym etapie uzgodnień w Ministerstwie Finansów
Państwa członkowskie mogą na mocy dyrektywy wprowadzić pewne odstępstwa, np. zezwolić mikropodmiotom na sporządzanie uproszczonego sprawozdania finansowego składającego się ze skróconego bilansu oraz z rachunku zysków i strat, zwolnić mikropodmioty z obowiązku sporządzania informacji dodatkowej, sprawozdania z działalności i z obowiązku publikacji sprawozdania finansowego pod warunkiem złożenia jedynie bilansu. Dyrektywa pozwala na redukcję obciążeń administracyjnych i Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o skorzystaniu z opcji w niej zaproponowanej. Projekt jest na końcowym etapie uzgodnień wewnętrznych.
To jednak nie wszystkie nowe rozwiązania, jakie pojawią się w prawie bilansowym. Kilka dni temu został przyjęty przez Parlament Europejski oraz Radę UE projekt nowej dyrektywy w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów spółek, która zastępuje IV i VII dyrektywę.
Dorota Podedworna-Tarnowska przedstawiła założenia nowo przyjętej dyrektywy dla małych spółek. Wskazała, że przewiduje ona: ujednolicenie progów określających małe jednostki w krajach Unii, określenie uproszczonego sprawozdania finansowego małych jednostek. Przewiduje się, że dyrektywa wejdzie w życie tuż po wakacjach. Kraje członkowskie będą miały dwa lata na jej implementację.
– Jestem pewna, że tej materii, której dostarczają obie dyrektywy, wystarczy na skrojenie wysokiej jakości polskich przepisów o rachunkowości dopasowanych do potrzeb interesariuszy z kręgu małych i średnich przedsiębiorstw – podkreśliła Dorota Podedworna-Tarnowska. Obiecała także, że wnioski z dyskusji staną się cennym wkładem w proces legislacyjny.