Od 1 lipca zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną przekształcenie w jednoosobową spółkę kapitałową. Wprowadza je ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (tzw. deregulacyjna).
Sukcesja praw
– To duże ułatwienie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – mówi Michał Badowski, radca prawny w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. – Spółka kapitałowa (z o.o. albo akcyjna) będzie dawała przedsiębiorcy większe możliwości rozwoju (np. wejścia na giełdę – akcyjna) lub dopuszczenia nowego partnera biznesowego oraz spowoduje zmianę zasad odpowiedzialności (umożliwia ograniczenie jej do wartości majątku spółki).
Obecnie, aby „wnieść" jednoosobową działalność do spółki, trzeba przenieść majątek na zasadach ogólnych na założoną odrębnie spółkę i w dodatku zlikwidować prowadzoną działalność (to odrębna czynność). Z reguły powoduje to wiele problemów praktycznych, np. konieczność uzyskania zgody kontrahenta na przeniesienie praw wynikających z umowy. Po zmianach nie będzie trzeba już tego robić. Spółce przysługiwać mają wszystkie prawa i obowiązki przekształcanego przedsiębiorcy (sukcesja uniwersalna).
– Dużym plusem jest także sukcesja administracyjnoprawna – dodaje Michał Badowski. – Na spółkę przechodzić bowiem będą (co do zasady) zezwolenia, koncesje oraz ulgi uzyskane przez osobę fizyczną w ramach prowadzonej działalności (chyba że przepis prawa albo właściwa decyzja stanowi inaczej).
Zaległość do zapłaty
Czy przekształcenie w spółkę kapitałową (czyli podatnika CIT) może być sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za zaległości wobec fiskusa?
– Nie, bo jednoosobowa spółka odpowiadać będzie solidarnie z osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – wyjaśnia Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii Piekielnik i Partnerzy. – Taką zasadę wprowadzono do ordynacji podatkowej. Słusznie, bo przekształcenie nie może być sposobem na uchylanie się od opodatkowania. Z drugiej strony takie rozwiązanie może utrudnić spółce pozyskanie inwestorów. Widmo spłacania zaległości poprzedniego właściciela może odstraszyć potencjalnych nabywców – wyjaśnia.
Ustawa deregulacyjna wprowadza też zmiany do ustawy o PIT i ustawy o CIT.
– Zmiana formy prowadzenia działalności osoby fizycznej w jednoosobową spółkę nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego – mówi Tomasz Piekielnik. Jego zdaniem znowelizowane przepisy przewidują obowiązek kontynuacji zasad amortyzacji przeniesionych składników majątku. Nie będzie można ich na nowo wycenić i rozliczyć w kosztach. Także przy sprzedaży majątku przez spółkę trzeba uwzględnić dokonane przez osobę fizyczną odpisy.
Opinia:
Patrycja Goździowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
Sytuacja przekształcanych podmiotów w podatkach dochodowych wydaje się jasna. Wątpliwości mogą natomiast powstać w VAT. Ustawa deregulacyjna nie wprowadza tu żadnych zmian dotyczących przekształcenia. Tymczasem art. 14 ustawy o VAT mówi, że trzeba opodatkować pozostałe w firmie towary w razie zaprzestania wykonywania działalności przez osobę fizyczną. Istnieje obawa, że urzędy będą literalnie go interpretowały. Kłóciłoby się to z ratio legis nowych regulacji, których celem było zapewnienie bezbolesnej zmiany formy działalności. Przekształcenie w spółkę nie powoduje faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności i nie powinno się wiązać z obowiązkiem podatkowym. Szkoda, że ustawodawca nie zapisał tego wyraźnie w przepisach.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl
Zobacz serwis:
Przekształcenia » Z działalności indywidualnej w spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną