Czy przepisy bilansowe mogą decydować o koszcie podatkowym

Fiskus uważa, że dniem poniesienia kosztu podatkowego jest dzień, na który ujęto go na koncie kosztowym w księgach rachunkowych. Twierdzi, że datę tę wyznacza moment obciążenia wyniku, a nie zaksięgowania zdarzenia w ewidencji.

Publikacja: 05.07.2017 06:30

Czy przepisy bilansowe mogą decydować o koszcie podatkowym

Foto: 123RF

Ustawy o podatkach dochodowych wskazują, że momentem zaliczenia kosztów uzyskania przychodów o charakterze pośrednim jest dzień ich poniesienia. Wynika to wprost z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, który stanowi: „Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą." Odpowiednia regulacja znajduje się także w art. 22 ust. 5c ustawy o PIT.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania