Jak księgować operacje związane z firmowymi samochodami

Wartości początkowej firmowego auta nie powiększają wydatki na ubezpieczenie komunikacyjne związane z eksploatacją – zarówno OC, jak i AC. Trzeba w niej jednak uwzględnić niepodlegający odliczeniu VAT.

Publikacja: 12.04.2017 06:40

Jak księgować operacje związane z firmowymi samochodami

Foto: 123RF

Przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej samochody firmowe (zarówno osobowe, jak i ciężarowe). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. b ustawy o rachunkowości (dalej: uor), środki transportu zaliczane są do środków trwałych. Ich wartość początkową zwiększają koszty poniesione za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również niepodlegający odliczeniu VAT oraz podatek akcyzowy, a także wydatki wynikające z obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszone o przychody z tego tytułu (art. 28 ust. 8 uor). Do ww. kosztów zalicza się więc wydatki dotyczące dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego (koszty rejestracji, tablic rejestracyjnych, nalepek kontrolnych) oraz nakłady na instalację w nim dodatkowego wyposażenia (np. klimatyzacji, systemu ESP czy czujnika parkowania).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania