W ostatnich latach, pisząc o podatkowym zamknięciu roku, staraliśmy się przybliżyć czytelnikom praktyczne problemy techniczne związane z wypełnieniem zeznania rocznego CIT-8 wraz z najczęściej występującymi załącznikami (CIT-8/O, CIT-D czy CIT-ST).
W tym roku zdecydowanie największymi zmianami dla przedsiębiorców są wprowadzenie obowiązku składania zeznań CIT-8 w formie elektronicznej oraz konieczność skorzystania z podpisu elektronicznego. Złożenie druku w formie papierowej będzie bowiem traktowane jako nieskuteczne. Warto także sprawdzić, które deklaracje i informacje roczne, jako załączniki do zeznania rocznego CIT-8, należy złożyć w formie elektronicznej.
Podobnie jak w latach poprzednich, niezależnie od branży czy lokalizacji spółki, przygotowując zeznania roczne, borykają się z tymi samymi problemami. Na przeszkodzie stoją niejasne przepisy dotyczące ujęcia rabatów i premii rocznych. Kwestia sposobu ujmowania korekt przychodów oraz kosztów powoduje cały czas wiele problemów interpretacyjnych, kończących się często sporami z organami podatkowymi. Nie pomagają także brak spójności przepisów o CIT z przepisami rachunkowymi czy dotyczącymi VAT oraz zmienne interpretacje.
Kolejną bardzo problematyczną kwestią jest prawidłowe ujęcie kosztów dotyczących niezapłaconych zobowiązań. Przepisy mające na celu wspieranie terminowego regulowania zobowiązań wywołują w praktyce wiele wątpliwości oraz praktycznych problemów związanych z koniecznością szczegółowego monitorowania płatności wierzytelności. Przy okazji zamknięcia roku na pewno warto również przeanalizować, które należności można potraktować jako nieściągalne, stanowiące koszty podatkowe.
Coraz więcej polskich przedsiębiorców przeprowadza transakcje z podmiotami zagranicznymi. Należy się zatem przyjrzeć, czy nie powoduje to powstania po stronie polskiego podmiotu, jako płatnika, obowiązku pobrania podatku u źródła od przychodów generowanych przez zagraniczne podmioty. Dodatkowo warto sprawdzić, czy transakcja nie powinna zostać zaraportowana polskim organom podatkowym.
Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia pomogą w prawidłowym ustaleniu wysokości dochodu i przygotowaniu na czas zeznania rocznego CIT-8 wraz ze wszystkimi obowiązkowymi załącznikami.
Autor jest partnerem w dziale prawnopodatkowym PwC