Zawiniony niedobór towarów handlowych

W działalności każdego przedsiębiorstwa zdarzają się przypadki powstawania ubytków produktów handlowych oraz innych rzeczowych składników majątku. Jeżeli są one zawinione i ustalono osobę odpowiedzialną za ich powstanie (np. pracownika), to jest to podstawa do obciążenia jej za powstałe braki.

Publikacja: 11.09.2019 06:40

Foto: 123RF

Powstanie niedoborów powoduje określone skutki zarówno w podatku VAT, jak i w podatkach dochodowych.

Obciążenie pracownika równowartością powstałego niedoboru nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Czynność ta nie została wymieniona w art. 5 ust. 1, art. 7 i art. 8 ustawy o VAT. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2016 r. (0461-ITPP1.4512.769.2016. 1.MN) wyjaśnił, że: „(...) stwierdzenie niedoboru i obciążenie ich wartością osoby odpowiedzialnej materialnie, za jej zgodą, nie stanowi czynności opodatkowanej w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług".

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania