Od lat „Rzeczpospolita” pozostaje najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce, z misją ochrony wolnego rynku, wspierania gospodarki i przedsiębiorczości, przy jednoczesnym zachowaniu konserwatywnego podejścia do filozofii działania państwa. To nie tylko deklaracja, ale realne działania, które mobilizują do debaty i inicjują dyskusje na temat fundamentalnych spraw. Dziś, czując „letni wiatr” wiejący wokół przedsiębiorców, chcemy jeszcze mocniej zaangażować się w tę dyskusję, stymulując ją w kierunku nie tylko zmian konkretnych przepisów, ale przede wszystkim reform systemowych, które są kluczowe dla sprawnego działania państwa.

Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej”. Pięć organizacji przy jednym stole

W tym celu powołaliśmy Radę Legislacyjną „Rzeczpospolitej” we współpracy z pięcioma wiodącymi organizacjami przedsiębiorców i pracodawców: Business Centre Club, Federacją Przedsiębiorców Polskich, Pracodawcami RP, Konfederacją Lewiatan oraz Przedsiębiorcami.pl. Naszym celem jest cykliczna analiza największych dysfunkcji systemowych i prawnych oraz wypracowanie rekomendacji dobrego prawa i skutecznych rozwiązań. Chcielibyśmy, w naszych spotkaniach w miarę możliwości uczestniczyli też przedstawiciele rządu, angażując się w bezpośrednią dyskusję z biznesem, co ożywi debatę i przypomni decydentom o istniejących problemach.

Pierwsze spotkanie Rady Legislacyjnej już za nami. Tematem, który podjęliśmy, jest reforma składki zdrowotnej – jak stworzyć docelowy model, który będzie korzystny dla wszystkich, nie powodując katastrofy budżetowej? Pięć organizacji krytycznie odniosło się do rozwiązań nad którymi obecnie pracuje Sejm, zgłaszając postulaty korekt, a nawet przerwania prac na czas kampanii wyborczej. Przedstawiciele biznesu zwrócili też uwagę na konieczność całościowego zreformowania systemu, którego składka jest częścią. Bo problemów, w których państwo się systemowo zacina, jest sporo i sfery te wymagają przeglądu. Wciąż nierozwiązane pozostają problemy systemu ochrony zdrowia, systemu podatkowego, pobudzania inwestycji, budownictwa czy przedsięwzięć obronnych związanych z obecną sytuacją geopolityczną i związana z tym konieczność ożywienia partnerstwa publiczno-prywatnego. Te tematy zapewne zdominują dyskusję w Radzie w najbliższych miesiącach.

Czytaj więcej

Mocne tak dla deregulacji w Polsce

Deregulacja, reformy gospodarcze, polityka fiskalna i społeczna. Mocny głos w debacie

Chcemy wykorzystać sprzyjający klimat do rozmów o gospodarce, który kreuje inicjatywa deregulacyjna Rafała Brzoski. Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej” doskonale wpisuje się w ten korzystny dla biznesu trend, podejmując się systemowego definiowania rzeczywistości, identyfikacji problemów oraz formułowania konkretnych postulatów zmian.

Głos pięciu organizacji na platformie „Rzeczpospolitej” będzie wyrazisty i słyszalny. Wierzymy, że stanie się impulsem do szerokiej debaty o stanie państwa i prawa, a także bodźcem dla całej klasy politycznej do podjęcia reformatorskich działań.