Ceny żywności rosną, dołek już chyba za nami

Choć indeks światowych cen żywności w czerwcu się nie zmienił, to wcześniej przez trzy miesiące szedł w górę. Ceny nie wrócą do poziomów sprzed pandemii.

Publikacja: 31.07.2024 09:00

Obecnie obowiązujące prawo nie daje możliwości prowadzenia dostaw żywności produkowanej przez podmio

Obecnie obowiązujące prawo nie daje możliwości prowadzenia dostaw żywności produkowanej przez podmioty prowadzące rolniczy handel detaliczny do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki na obszarze całego kraju.

Foto: Adobe Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) śledzi to, co dzieje się na światowych rynkach żywności. Po wybuchu wojny w Ukrainie w marcu 2022 r. wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 160,3 pkt. Wykonał gigantyczny skok aż o ponad 18 pkt, czyli o blisko 13 proc., w porównaniu z lutym. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu do lutego 2024 r. niemal nieprzerwanie szedł w dół. Marzec, kwiecień i maj przyniosły odbicie indeksu, niezbyt mocne, ale po raz pierwszy od napaści Rosji na Ukrainę przez cały kwartał notowania szły w górę. W najświeższym odczycie, za czerwiec, indeks nie zmienił się w porównaniu z majem. Zatrzymał się na poziomie 120,6 pkt. FAO zauważa, że mimo trzech kolejnych miesięcznych zwyżek jej indeks jest poniżej odczytu sprzed roku, choć tylko o 2,1 proc. Za to od historycznego szczytu z marca 2022 r. oddalił się o 24,8 proc.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Raporty ekonomiczne
Sztuczna inteligencja obniża ceny. Polskie firmy idą w algorytmy
Raporty ekonomiczne
Właściciele mieszkań na wynajem już nie dyktują warunków. Czas negocjować czynsze
Raporty ekonomiczne
Siedem barier głównych. Modlitwa polskich firm
Raporty ekonomiczne
Firmy kurierskie w opałach. Paczki podrożeją o 40 proc.?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
raporty
Polskie firmy przerażone planami Donalda Trumpa