Aktualizacja: 11.09.2024 11:26 Publikacja: 07.08.2024 04:30
1 sierpnia wrócił nabór dla firm z Polski wschodniej na wsparcie zakupu m.in. robotów autonomicznych, przemysłowych, oprogramowania czy maszyn technologii Przemysłu 4.0
Foto: AdobeStock
– Wakacje to okres wytężonej aktywności firm, jeżeli chodzi o składanie wniosków o dofinansowanie. W ramach Funduszy Europejskich dla regionów w niemalże połowie województw trwają nabory dla przedsiębiorców na wdrażanie innowacji, badania i rozwój czy cyfryzację – mówi „Rzeczpospolitej” Małgorzata Okularczyk-Okoń, prezes zarządu Collect Consulting. W jej ocenie sierpień zapowiada się równie intensywnie, nie tyle w konkursach regionalnych, ile w ogólnokrajowych.
Przedsiębiorcy z Mazowsza już we wrześniu będą mogli składać pierwsze wnioski o preferencyjne pożyczki unijne na rozwój swoich biznesów. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał właśnie umowy z partnerami finansującymi w sprawie uruchomienia naborów.
Polskie firmy pod względem wykorzystania sztucznej inteligencji dzieli przepaść od światowych liderów używających tej technologii. Jak się okazuje, przedsiębiorcy i pracownicy wciąż boją się używać takich narzędzi.
Słaby popyt na samochody elektryczne zwiększa straty koncernów motoryzacyjnych i zmusza je do opóźniania planów całkowitej rezygnacji z produkcji aut spalinowych.
Choć rynek kurierski nad Wisłą rozgrzany jest do czerwoności, to mniejsze podmioty z branży ledwo zipią. Aż 78 proc. działalności gospodarczych w tym sektorze znajduje się w słabej lub wręcz bardzo złej kondycji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Na naszych oczach zaczyna spełniać się jedna z wizji mistrzów science fiction: ludzie mają szansę samemu produkować energię na własne potrzeby. Ale nic za darmo.
Jesienna nuda dotacyjna nam nie grozi. Wrzesień przynosi nowości: łączenie pożyczek z dotacjami, a w obszarach finansowania – dotacje na poprawę efektywności energetycznej, rozwój OZE oraz innowacyjne technologie bioinżynierii i biomedycyny.
Przedsiębiorcy z Mazowsza już we wrześniu będą mogli składać pierwsze wnioski o preferencyjne pożyczki unijne na rozwój swoich biznesów. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał właśnie umowy z partnerami finansującymi w sprawie uruchomienia naborów.
Ponad osiem mln euro dofinansowania mogą pozyskać samorządy na realizację projektów, w których uczestniczyć będą jednostki samorządowe lub organizacje z Niemiec, a dokładniej z Saksonii.
Spółki sieciowe będą mogły starać się o pożyczki na bardzo preferencyjnych zasadach w ramach Funduszu Transformacji Energetycznej. To nowy instrument ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Na modernizacje linii dystrybucyjnych i przesyłowych przeznaczone będzie 70 mld zł.
Choć niektóre samorządy podniosły właśnie stawki za pobyt malucha w miejskim żłobku, rodzice tego nie odczują. Opłaty pokryje bowiem budżet państwa z programu "Aktywny Rodzic", który zacznie obowiązywać już od października.
Rozliczenia dofinansowań z perspektywy 2014-2021 dobiegają końca, jednak coraz częściej słyszy się o zobowiązaniu beneficjentów programów współfinansowanych ze środków unijnych do zwrotu środków. Kiedy organ może wezwać do zwrotu środków i jak wygląda procedura z tym związana?
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa do składania wniosków o dofinansowanie. Termin na przesłanie aplikacji upływa 26 września.
Większe wymogi odnośnie do projektów ustaw i spowolnienie procesu legislacyjnego – to część rewolucyjnych zmian w regulaminie Sejmu, które posłowie odczują po powrocie na Wiejską. Kolejne wejdą w życie w październiku.
Jesienna nuda dotacyjna nam nie grozi. Wrzesień przynosi nowości: łączenie pożyczek z dotacjami, a w obszarach finansowania – dotacje na poprawę efektywności energetycznej, rozwój OZE oraz innowacyjne technologie bioinżynierii i biomedycyny.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
IWP od lat konsekwentnie promuje dobre polskie wzornictwo, wspierając tym samym prężny rozwój branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest Konkurs Dobry Wzór.
W środę rozpoczyna się trzydniowa wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce. Rozmowy dotyczyć będą przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
- Mówiła "ja mam plan", ale tego planu nie było - tak amerykanista prof. Zbigniew Lewicki ocenił występ wiceprezydent USA Kamali Harris podczas debaty z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Ekspert odniósł się w też w RMF FM do poparcia, jakiego kandydatce Demokratów udzieliła piosenkarka Taylor Swift.
Na warszawskiej giełdzie znów to niedźwiedzie mają więcej do powiedzenia. Czy sytuacja zmieni się po danych o inflacji z USA?
Na ten moment kilka pokoleń miłośników sztuki musiało czekać przez wiele dekad. Obraz "Pokutująca Maria Magdalena" barokowej mistrzyni Artemisii Gentileschi, którą uważa się za jedną z najwcześniejszych prekursorek sztuki feministycznej, będzie można oglądać na wystawie.
Nie obsadzać tych miejsc w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej. Nawet jeśli jakimś cudem znaleźliby się chętni - stwierdził marszałek Szymon Hołownia. Chodzi o zbliżający się koniec kadencji kilku sędziów TK.
To była szczególnie dramatyczna konfrontacja polityczna, pokazująca prawdziwe oblicze Donalda Trumpa i Kamali Harris. Obydwoje pokazali temperament, dobre przygotowanie merytoryczne i zdolności do szybkiej riposty.
Przedsiębiorcy z Mazowsza już we wrześniu będą mogli składać pierwsze wnioski o preferencyjne pożyczki unijne na rozwój swoich biznesów. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał właśnie umowy z partnerami finansującymi w sprawie uruchomienia naborów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Izba Cywilna Sądu Najwyższego sporządziła uzasadnienie do kwietniowej uchwały odpowiadającej na sześć kluczowych pytań w sprawach frankowych. Na to uzasadnienie czekało wielu prawników, w tym sędziów, i naturalnie sami frankowicze.
- Co do ustroju, który w Polsce panuje, proszę być spokojnym, nic się nie zmieniło w ciągu 24 godzin, ani nawet w dłuższej perspektywie - mówił na konferencji prasowej marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
Środowy poranek nie przynosi istotnych zmian notowań złotego. Czy zmieni się to w ciągu dnia?
Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wspierających pracę lekarzy wymaga nie tylko kreatywności, ale i uwzględnienia licznych procedur prawnych, a nawet etycznych. Czy da się uprościć tę drogę? Ekspert wyjaśnia.
Zanim Donald Trump w czasie debaty prezydenckiej z Kamalą Harris powiedział publicznie, że imigranci w Springfield (stan Ohio), zjadają koty, psy i inne zwierzęta domowe, zwolennicy Trumpa (w tym m.in. jego syn, Donald Trump Jr) publikowali zdjęcia byłego prezydenta z kotami, kaczkami i gęśmi. Dlaczego?
Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Gdyby swoje ugrupowanie polityczne miał prezydent Andrzej Duda, partia taka weszłaby do Sejmu z niemal dwucyfrowym poparciem - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Fiasko kolejnych mediacji Rafako, tym razem z JSW Koks ma być gwoździem do trumny tej spółki. W firmie wkrótce skończą się ostatnie pieniądze. Związkowcy mają za złe, że do trudnej sytuacji firmy doprowadziły spółki skarbu państwa. Piszą list do premiera Tuska o pomoc.
Studenci z Ukrainy studiowali w Collegium Humanum „na papierze”. Dzięki temu mogli uniknąć państwowego egzaminu w swoim kraju – „Rz” ujawnia nowe ustalenia śledztwa.
W tym roku turystyka przyniesie światowej gospodarce rekordowe 11,1 biliona dolarów - wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki.
W USA odbyła się pierwsza debata między byłym prezydentem Donaldem Trumpem a obecną wiceprezydent Kamalą Harris. Starcie polityków skomentował miliarder Elon Musk, właściciel Twittera i Tesli.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zwrócił się również o nieużywanie sformułowania "czynny żal" w kontekście tzw. neosędziów.
Przedsiębiorcy bronią się przed upadłością próbując restrukturyzacji, jednak są stygmatyzowane przez kontrahentów.
Proponowana zmiana w ustawie o rynku mocy pozwoli na wydłużenie systemu wsparcia dla starszych elektrowni jądrowych po lipcu 2025 r. Na razie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło założenia do projektu ustawy. To dobre informacje m.in. dla Taurona i PGE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas