– Największe wsparcie kierowane będzie tak jak dotychczas na projekty badawczo-rozwojowe, wdrożenie ich wyników do działalności firm, a także projekty związane z ekspansją zagraniczną oraz cyfryzację, robotyzację i automatyzację przedsiębiorstw – wskazują autorzy zestawienia przyszłorocznych programów wsparcia przedsiębiorstw pieniędzmi z Funduszy Europejskich z firmy doradczej Grant Thornton.

Programy wsparcia podzielili na kilka bloków. Dziś publikujemy drugą część materiału przygotowanego w oparciu o ich zestawienie.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na 2025 r.

– Głównym celem tego programu jest utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności makroregionu oraz zapewnienie wyższej jakości życia w tej części kraju – wskazuje Grant Thornton.

Wylicza, że na finansowanie z tego programu mogą liczyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zlokalizowane w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim, ale oczywiście z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (czyli m.st. Warszawa oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego).

Działanie FEPW.01.02 Automatyzacja i robotyzacja w MŚP. To jeden programów prowadzonych w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Wsparcie będzie tu przeznaczone na przeprowadzenie procesu transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0. Wsparciem zostaną objęte kompleksowe projekty mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na rzecz automatyzacji i robotyzacji procesów obejmujące: przeprowadzenie audytu technologicznego bądź diagnozy dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, w tym opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 (działania realizowane przed złożeniem wniosku o dofinansowanie) oraz wdrożenia działań wynikających z opracowanej mapy drogowej w przedsiębiorstwie, w szczególności: zakup automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń.

W ramach tego działania PARP planuje prowadzić nabór w drugim i trzecim kwartale 2025 r.

Działanie FEPW.01.03 Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP. To kolejny program w ramach FEPW. Do kwietnia 2025 r., a następnie od września 2025 r. do maja 2026 r. przedsiębiorstwa będą miały szanse ubiegać się o wsparcie na opracowanie modelu biznesowego transformacji przedsiębiorstwa w oparciu o założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ – transformacji).

– Opracowanie takiego modelu umożliwi tym podmiotom w kolejnych naborach ubieganie się o wsparcie na jego wdrożenie – wskazuje Grant Thornton.

Działanie FEPW.01.04 Wzornictwo w MŚP. Od lutego do maja 2025 r. mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z makroregionu Polski Wschodniej będą miały natomiast możliwość ubiegać się o kompleksowe wsparcie w zakresie wykorzystania procesów wzorniczych w celu lepszego dostosowania firm do potrzeb i oczekiwań klientów oraz zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nie produktów i usług.

– Wsparcie obejmuje przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, na podstawie której, poprzez wykorzystanie procesu projektowania wzorniczego, w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja – zauważa Grant Thornton.

Fundusz modernizacyjny

Jego eksperci wskazują też, że z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2025 r. będzie prowadził nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”, finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich.

– Celem dofinansowania będzie uzyskanie przez przedsiębiorców środków na budowę magazynów energii, przyłączy do sieci oraz konfigurację i adaptację tych magazynów – wyliczają doradcy z Grant Thornton.

Zmniejszenie zużycia energii

Tymczasem jeszcze w grudniu wystartował drugi nabór do projektu EENenergy dla firm z sektora MŚP, które chcą wdrożyć działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii, a tym samym śladu węglowego. Dzięki udziałowi w tym projekcie w sumie 900 firm z całej UE może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 10 tys. euro. – Celem dotacji jest poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, w tym budynków, procesów i linii produkcyjnych, o 5 proc. – wskazuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która prowadzi nabór w naszym kraju.

Do dofinansowania kwalifikuje się każda firma, która spełnia kryteria europejskiego MŚP, działa na rynku i została założona przed 1 stycznia 2023 r. oraz wykazuje zdolność do wdrożenia na poziomie operacyjnym i technicznym planowanych działań w zakresie efektywności energetycznej. – Mile widziane wnioski od firm z branż energochłonnych – zaznacza PARP. Dotacje są finansowane w 100 proc. i nie podlegają zwrotowi.

Nabór potrwa do 28 lutego 2025 r. Do pierwszego naboru w ramach tego projektu, który odbył się wiosną 2024 r., zgłosiło się ponad 1400 firm, z czego 671 dostało dofinansowanie na wdrożenie rozwiązań obniżających zużycie energii.