Aktualizacja: 28.01.2025 05:10 Publikacja: 27.01.2025 10:20
Zielony wodór, czyli ten wytwarzany przy udziale energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, potencjalnie jest przyszłym substytutem paliw kopalnych
Foto: SeongJoon Cho/Bloomberg
Europa stoi na progu, a może jest już w trakcie, rewolucji wodorowej. Wodór jest uznawany za kluczowy nośnik energii w polityce Europejskiego Zielonego Ładu. Zielony wodór, czyli ten wytwarzany przy udziale energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, potencjalnie jest przyszłym substytutem paliw kopalnych. Kilka lat temu, w ramach Unijnej Strategii Wodorowej oraz planu REPower, Komisja Europejska wyznaczyła cel produkcji 2 x 10 milionów ton wodoru odnawialnego do 2030 roku. Przewidziała na to ogromne sumy, które w tym roku będą zasilać kilka programów wodorowych dostępnych dla firm w Polsce.
Chociaż 59 proc. przedsiębiorstw nad Wisłą ma problemy ze zdobyciem odpowiednich kandydatów do pracy, to Polska jest teraz wśród państw o najmniejszym niedoborze talentów. W tym roku ten wskaźnik jest najniższy od sześciu lat.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Zachód się pewnie koniec końców dogada, podobnie jak dogadywał się po cłach „pierwszego Trumpa” sprzed kilku lat – mówi Maciej Bukowski, ekonomista, prezes think tanku WiseEuropa.
Ropa ma być tańsza, a zyski linii lotniczych i ich marże – wyższe. Samolotów coraz bardziej będzie brakować i zapełnią się bardziej niż w 2024 roku. Wracają także biznesowe podróże lotnicze.
Segmentacja odbiorców, personalizacja treści, komunikacja z klientami, automatyzacja procesów i prognozowanie – to tylko przykłady zastosowań sztucznej inteligencji w biznesie.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
W ostatnim roku liczba salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych urosła o niemal 10 tys. Sektorowi sprzyja bogacenie się społeczeństwa. To dopiero początek tego trendu, wspieranego też przez turystykę oraz rynek hoteli i SPA.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Unia Europejska przedłużyła warte 400 mld euro sankcje wobec Rosji. Dalsze osłabienie agresora wymaga jednak współpracy ze strony USA.
UE przedłuży o kolejne pół roku sankcje wobec Rosji. Ponieważ taka decyzja musi zapaść jednogłośnie, nie obyło się bez problemów stwarzanych przez prorosyjski rząd Węgier. Premier Polski zagroził konsekwencjami. Wsparł go król Belgów i Donald Trump.
Segmentacja odbiorców, personalizacja treści, komunikacja z klientami, automatyzacja procesów i prognozowanie – to tylko przykłady zastosowań sztucznej inteligencji w biznesie.
Podczas polskiej prezydencji w Radzie UE premier Donald Tusk opowiedział się za wykorzystaniem energetyki jądrowej do produkcji energii elektrycznej. Celem jest uniezależnienie Unii od rosyjskiego gazu oraz próba obniżenia cen energii w Europie.
Ceny ropy naftowej szybko spadają na globalnym rynku. Eksperci wiążą to z apelami Donalda Trumpa do OPEC o obniżkę cen surowca oraz ze wzrostem produkcji w USA. Spadek cen ma pomóc w zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę i dać impuls globalnej gospodarce.
Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 5,1 proc. na koniec grudnia 2024 r. wobec 5 proc. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W grudniu 2023 r. stopa ta wyniosła 5,1 procent.
Jest poniedziałek, 27 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się rosnącej liczbie salonów piękności w Polsce, ambitnym planom Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, ekspansji polskiego startupu ElevenLabs w USA oraz możliwym planom budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
W tym tygodniu Komisja Europejska oficjalnie przedstawi nowy program na kolejne pięć lat. Jak informują niemiecki "Die Welt" oraz brukselskie "Politico" ma on dotyczyć zerwania z obecną polityką. KE zamiast na klimacie, ma skupić się na odciążeniu gospodarki, co ma być efektem tzw. raportu Mario Draghiego jeszcze z września 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas