Reklama
Rozwiń

Arkadiusz Turczyn: Ochrona seksualności małoletnich

Narzędzia ochrony seksualności małoletnich zostały wprawdzie ujęte w licznych przepisach prawa, jednak ich stosowanie niekiedy sprawia wrażenie niewystarczającego.

Publikacja: 16.02.2022 13:28

Arkadiusz Turczyn: Ochrona seksualności małoletnich

Foto: Adobe Stock

Niekiedy te regulacje są zbyt ścisłe, niekiedy nie przewidują wszystkich możliwych zdarzeń, które mogą skrzywdzić małoletnich. Ich doprecyzowywanie podąża za potrzebą wynikającą dopiero z konkretnych przypadków. Obowiązujące regulacje ujęte są m.in. w art. 200 k.k. normującym seksualne wykorzystanie małoletniego, art. 200a k.k. regulującym karalność nawiązywania kontaktu z małoletnim za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej w celu seksualnego wykorzystania, a także art. 200b k.k., który mówi, że kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Niedosyt regulacyjny każe zapytać choćby o to, co z bezpośrednią odpowiedzialnością za czyny, które są tylko zbliżone do powyższych zakresów normatywnych przy ścisłej wykładni prawa karnego, np. tolerowanie określonego zachowania w strukturach jakiejś organizacji, na którą ma się wpływ, gdy prawny szczególny obowiązek niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego, o którym mowa w art. 18 § 3 k.k., jest niejednoznaczny lub niezupełny, a dochodzi do niego na skutek zaniechania lub ułatwienia innej osobie.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Barańska-Małuszek o KRS i neosędziach: Piłka leży dziś po stronie prezydenta elekta
Sądy i Prokuratura
Pozorność oświadczenia woli
Sądy i Prokuratura
Sędzia śledczy dr Carlo Marzella: Nie martwię się o bezpieczeństwo, gdy idę do sądu
Sądy i Prokuratura
„Marka osobista” sędziego. Jak komunikować się w przestrzeni publicznej?
Sądy i Prokuratura
Pushbacki. Kto powinien sądzić żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej?