Reklama
Rozwiń

Hermeliński, Nita-Światłowska: Prokurator zawłaszcza uprawnienia sądu

Decydowanie o wyłączeniu jawności rozprawy, chociaż odbywa się w postępowaniu, które prowadzi sąd, nie należy do sędziego, lecz do prokuratora. Ten może się także sprzeciwić odstąpieniu od tymczasowego aresztu.

Publikacja: 17.08.2022 11:14

Hermeliński, Nita-Światłowska: Prokurator zawłaszcza uprawnienia sądu

Foto: Fotorzepa / Kuba Kamiński

Zgodnie z zasadą trójpodziału władzy to sądy, będące władzą odrębną i niezależną od innych władz, są powołane do sprawowania wymiaru sprawiedliwości (art. 10 Konstytucji RP). W sprawach karnych powołane są do orzekania o odpowiedzialności karnej, a nadto w licznych kwestiach pobocznych, pojawiających się w toku postępowania karnego. To sądy wyposażone są w przymiot niezależności (art. 173 Konstytucji RP), a sędziowie w gwarancję niezawisłości (art. 178 ust. 1 Konstytucji RP). Prokurator zaś jest uczestnikiem postępowania karnego, który może zmieniać swoją rolę procesową: w postępowaniu przygotowawczym (w śledztwie lub w dochodzeniu) jest organem prowadzącym postępowanie, a w postępowaniu sądowym – stroną. Niektóre jednak czynności, najbardziej ingerujące w prawa lub wolności gwarantowane przez konstytucję, w postępowaniu przygotowawczym nie mogą być wykonywane przez prokuratora. Są zastrzeżone dla sądu.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?