Marek Domagalski: Rygory procesowe nie mogą blokować sprawiedliwości

Tak jak w biegu z przeszkodami poprzeczki nie mogą być zbyt wysoko, bo traci on sens, tak samo powinno być z wymogami procesowymi. To przestroga do ustawodawcy, ale także sędziów, którzy są na końcu tego procesu.

Publikacja: 09.11.2022 12:24

Marek Domagalski: Rygory procesowe nie mogą blokować sprawiedliwości

Foto: Adobe Stock

Czy to w pogoni za odciążeniem sędziów czy zwyczajnie za poprawą sądowej statystyki, wprowadza się kolejne wymagania procesowe dla prawników. Owszem, od prawników można wymagać więcej niż od Kowalskiego, ale nie można zapominać, że gdy adwokat padnie w procesowym biegu, to i tak swoje zainkasuje, a przegra i zapłaci ów Kowalski.

W najnowszej noweli kodeksu postępowania cywilnego, która ma usunąć niedostatki dużej i jakże reklamowanej noweli k.p.c. z 2019 r., przewidziano nowy rygor: pismo wniesione przez adwokata, radcę powinno zawierać wyraźnie wyodrębnione oświadczenia, twierdzenia oraz wnioski, w tym dowodowe. Jeżeli zawiera wnioski dowodowe tylko w uzasadnieniu, nie będą one wywoływać skutków. Celem tego przepisu jest zmobilizowanie zawodowych pełnomocników do pisania pism procesowych zwięźle i przejrzyście.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa