Hentryk Walczewski: Sztuczna inteligencja stwarza możliwość manipulowania sądami

Ludzka decyzyjność jest poddana kontroli tak wszechstronnej, że możemy mieć do niej zaufanie. Jeżeli zawodzi, to istnieje jakiś system odwoławczy, aby decyzję uchylić.

Publikacja: 26.04.2023 11:40

Hentryk Walczewski: Sztuczna inteligencja stwarza możliwość manipulowania sądami

Foto: Adobe Stock

Na wstępie wyjaśnijmy, co należy rozumieć pod pojęciem sztucznej inteligencji (SI), bo jest to znacznie więcej niż zaawansowany i wyspecjalizowany program komputerowy, który oczywiście jest jej jądrem.

Sztuczna inteligencja, inaczej Artificial Intelligence (AI), jest dziedziną informatyki i inżynierii, mającą za cel i zadanie tworzenie inteligentnych maszyn. AI ma wykonywać zadania wymagające ludzkiej inteligencji, jak: pojmowanie mowy i rozumienie języka naturalnego oraz uczenie się danych. Ludzka inteligencja oparta jest na zdolności do myślenia abstrakcyjnego. To abstrakcja pozwala człowiekowi na rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych, aby na podstawie ich analizy podejmować decyzje w czasie bieżącym i na przyszłość. Abstrakcyjność ludzkiego myślenia polega na wyjściu poza krąg przesłanek „tu i teraz”, poszerzając zasób bodźców o zdarzenia przeszłe lub tylko powiązane.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa