Znęcanie się nad zwierzęciem

Jak przybliżył Trybunał Konstytucyjny w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. DzU z 2022 r., poz. 572 z późn. zm., dalej jako u.o.z.), podkreśla się, że zwierzę jako istota żyjąca i zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą.

Publikacja: 07.06.2023 14:13

Program ochrony zwierząt to nie prawo miejscowe

Program ochrony zwierząt to nie prawo miejscowe

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę, a w konsekwencji ustawa nakazuje humanitarne traktowanie każdego zwierzęcia, czyli traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę. Na gruncie polskiego ustawodawstwa zakazane jest znęcanie się nad zwierzętami, zaś u.o.z. rozumie przez to zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania zwierzętom bólu lub cierpień, z kolei naruszenie szeregu regulacji u.o.z. zagrożone jest sankcjami karnymi (wyrok TK z 10 grudnia 2014 r., K 52/13, orzecznictwo TK dostępne pod adresem https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Szukaj?cid=1).

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Przywracanie praworządności to nie lot F-16
Sądy i Prokuratura
Dagmara Pawełczyk-Woicka: To ustawa bardzo szkodliwa dla obywateli
Sądy i Prokuratura
Potrzeba apolitycznych sędziów
Sądy i Prokuratura
W oczekiwaniu na uzdrowienie KRS
Sądy i Prokuratura
Procesy zbiorowe do pilnego ożywienia