Aktualizacja: 19.04.2025 21:36 Publikacja: 27.09.2023 13:11
Foto: Adobe Stock
W ostatnim czasie słowo referendum zajmuje czołowe miejsce w przestrzeni kreowanej przez środki masowego przekazu. Przy tej okazji warto przyjrzeć się tej instytucji prawnej, będącej niewątpliwie emanacją demokratycznego państwa prawa.
Obok wyborów, które stanowią fundament demokracji przedstawicielskiej i których wynik w możliwie największym stopniu urzeczywistnia wolę narodu, równie ważnym instrumentem decydowania w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa jest ogólnokrajowe referendum (art. 125 Konstytucji RP). Referendum jest najbardziej rozpowszechnionym przejawem demokracji bezpośredniej, co powoduje, że jest ściśle związane z zasadą wyrażoną w art. 4 Konstytucji RP, stanowiącym, że władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu, który sprawuje ją przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Pomimo różnicy między referendum a wyborami instytucje te wykazują wiele zależności i wzajemnych uwarunkowań, zwłaszcza standardów wynikających z podstawowych zasad wyborczych, w szczególności zasady powszechności.
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas