Dlaczego mediacja nie odnosi sukcesów

Na uwagę zasługują sprawy, które można bezpośrednio powiązać z ekonomią. To kluczowe dla mediacji, bo mówi, co się bardziej opłaca: proces czy ugoda.

Publikacja: 25.10.2023 02:00

Dlaczego mediacja nie odnosi sukcesów

Foto: Adobe Stock

Przyzwyczailiśmy się do reformowania sądów. Kolejne rządy zawsze coś dodają – kodeksy puchną, sprawy się komplikują, tylko przełomu brakuje, bo zmiany niewiele znaczą. Tymczasem obok świat zmienił się radykalnie. Digitalizacja sprawia, że do wszystkiego służą komputery, mamy je teraz w telefonach i żyjemy w sieci. Dlatego wszystko jest e-: e-bilety, e-konta bankowe, e-listy, e-książki, mamy e-przyjaciół (e-wrogów), robimy e-zakupy – więc potrzebujemy również e-sądów. Komunikacja elektroniczna odmienia relacje międzyludzkie, przełamując bariery odległości i czasu. Zmieniła również sposób naszego myślenia. Przyzwyczajamy się do interfejsu graficznego zamiast werbalnych komunikatów, klikanie zastępuje wysiłek fizyczny, a kopiuj-wklej wysiłek umysłowy. A bez wysiłku umysłowego nie będzie żadnego postępu w świecie nowoczesnych technologii. Może więc jedną z przyczyn kryzysu w sądach jest mentalność kopiuj-wklej i wiara w moc sprawczą klikania?

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa