Mały świadek koronny na łasce prokuratora

Po 1 października 2023 r. wejdą w życie zmiany dotyczące małego świadka koronnego. Sprawca, który zdecyduje się na współpracę, nie ma żadnej gwarancji, że prokurator złoży wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary.

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Mały świadek koronny na łasce prokuratora

Foto: Adobe Stock

1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego dokonana ustawą z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Po tej nowelizacji zmieniła się instytucja tzw. małego świadka koronnego (art. 60 § 3 k.k.).

Warto przyjrzeć się tej zmianie. Dotychczasowy przepis art. 60 § 3 k.k. stanowił: „Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia”. Sąd zatem obligatoryjnie miał zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, gdy spełnione są warunki z art. 60 § 3 k.k. Na małego świadka koronnego czekały też „inne nagrody” .

Pozostało 82% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Radlińska o sądownictwie: Społeczeństwo może otrzymać kolejną dawkę chaosu
Sądy i Prokuratura
Wyrok sądowy a wyrok publiczny. Osąd opinii publicznej nabiera innego wymiaru
Sądy i Prokuratura
Skutki oportunizmu
Sądy i Prokuratura
Pochwała trudu zwykłego sędziego. Mimo czystek i politycznych rozgrywek w sądach trwa praca
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Sądy i Prokuratura
Czerwony rynek. Jaka jest skala handlu ludzkimi organami w celu transplantacji?