Marek Domagalski: Dużo rozsądku dla sędziów na 2024 rok

Od sędziów mamy prawo oczekiwać nie tylko sprawiedliwych wyroków, ale i wydawania ich z rozsądkiem. To są moje noworoczne życzenia, które – jeśli się spełnią – zapewne usprawnią także sądownictwo.

Publikacja: 03.01.2024 02:00

Marek Domagalski: Dużo rozsądku dla sędziów na 2024 rok

Foto: Adobe Stock

Przez rozsądek rozumiem przewidywanie skutków sądowego orzeczenia. Nie będę podawał polskich przykładów, wspomnę tylko o tymczasowym jednoosobowym postanowieniu wiceprezes TSUE, która nakazała z dnia na dzień zatrzymać wydobycie węgla w kopalni Turów. Ten, jak wielu ocenia, sędziowski eksces nie wymaga wyjaśniania, ale przypominania, do czego brak sędziowskiego rozsądku może prowadzić.

Brak dostatecznego sędziowskiego rozsądku dostrzegam też, o czym pisałem w tym miejscu, w zapiekłym podgrzewaniu trwającej już osiem lat akcji (zarówno procesowej, jak i nieformalnej wyrażanej w mediach) kwestionowania przez sędziów ze starego nadania umocowania sędziów z nowego nadania, który wyraźnie spowalnia wydajność sędziów i sądów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa