Aktualizacja: 02.04.2025 09:49 Publikacja: 28.02.2024 02:00
Foto: PAP/Konrad Szymański
O przedstawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa padło już wiele, także niepochlebnych, słów. Część krytyków proponowanej nowelizacji co do zasady jest jej przeciwna, część zaś chciałaby, aby jej zakres był znacznie szerszy.
Niektóre z zakładanych w nowelizacji rozwiązań wzbudziły kontrowersje i podzieliły prawników. Jedni (w tym spore grono prezesów sądów, Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów i Aplikantów KSSiP VOTUM) wyrazili na przykład dezaprobatę wobec zakładanego w projekcie pozbawienia neosędziów biernego prawa wyborczego (w wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa), gdy inni (sędziowie reprezentujący Iustitię), akceptując ten pomysł, uznali, że neosędziowie nie powinni mieć także czynnego prawa wyborczego (prawa głosowania w wyborach do Rady).
Szeroko zakrojony plan rozliczeń poprzedniej ekipy przez obecny rząd nie sprzyja realizacji koncepcji niezależne...
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Zawsze uważałem, że neosędziowie powinni zostać usunięci z zawodu – mówi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w W...
Osoby pełniące funkcje administracyjne zdają się dostosowywać do życzeń polityków, z łaski których zajmują obecn...
System losowego przydziału spraw (SLPS) działa od początku w taki sposób, że wpływ spraw dla poszczególnych sędz...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Wymagalność roszczeń o zapłatę wynikających z umów kredytów denominowanych czy indeksowanych do waluty obcej, a...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas