Aktualizacja: 24.11.2024 20:11 Publikacja: 19.06.2024 04:30
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Założenie TK należy uznać za jak najbardziej trafne i wewnętrznie spójne, zwłaszcza jeśli jednocześnie zważy się na to, iż zgodnie z art. 126 ust. 2 Konstytucji RP prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem tej konstytucji, a – zgodnie z jej art. 1 – Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli; o które to dobro starają się wszyscy obywatele, a ich zamierzenia nie są takie, aby tylko z tego wspólnego dobra korzystać. Zwłaszcza przy spójnym założeniu ustrojodawcy, że prezydent RP dba o to konstytucyjne dobro wspólne wszystkich obywateli niezależnie od tego, jakie ci wszyscy obywatele mają poglądy społeczne, polityczne, gospodarcze, religijne itp., innymi słowy bez jakiegokolwiek dzielenia tych wszystkich obywateli na stosownych czy niestosownych w zależności od prezentowanych wcześniej wspomnianych poglądów. Teoretyczne i idealistyczne założenie TK zostało poddane praktyce orzeczniczej sądów powszechnych i Izby Karnej Sądu Najwyższego, gdzie oczywiście się je uwzględnia, ale zważa także na zmiany w aksjologii konstytucyjnej na przestrzeni lat, które idą raczej w kierunku prymatu wolności słowa, choć bezdyskusyjnie z baczeniem na używanie argumentów merytorycznych oraz kwalifikację wypowiedzi w kategoriach prawdy i fałszu.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.
Prezentacja kandydata na prezydenta ze strony PiS, podobnie jak i sam wybór Karola Nawrockiego, przypomina znaną ze slapsticku scenę, w której uciekający przed grubym policjantem komik zamiast przeskoczyć mur zawisa na nim bezradnie, z jedna nogą po jednej jego stronie, z drugą po drugiej. Za jedną ciągnie gruby i mało inteligentny policjant, za drugą koleżeństwo sympatycznego opryszka. I trudno z tej komicznej sytuacji wybrnąć. Pójść do przodu.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W pewnym sensie to „ostatni taniec” Kaczyńskiego. Ale jeśli KO zakłada, że wygraną ma w kieszeni, może zdziwić się jak Andrzej Wajda w sztabie Bronisława Komorowskiego. „Bezpartyjny” kandydat PiS dr Karol Nawrocki jest nie do zlekceważenia.
Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki idealnie pasują do miejsca, w którym znalazły się dziś Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego można spokojnie postawić tezę, że w maju w wyborach prezydenckich tak naprawdę zmierzy się Donald Tusk i Jarosław Kaczyński, zderzą się ich wizje Polski.
W Krakowie ogłoszono decyzję PiS dotyczącą poparcia kandydata na prezydenta. W przyszłorocznych wyborach ugrupowanie wesprze szefa IPN Karola Nawrockiego.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która poświęcona była współpracy ich krajów.
Lider Nowej Lewicy, Robert Biedroń, zapowiedział, że Lewica wkrótce przedstawi swoją kandydatkę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jak zaznaczył polityk, wystawiony zostanie "czarny koń".
W sprawie odwołania dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód głos zabiera przewodniczący Rady PISF Andrzej Jakimowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas