Mamy kryzys, którego ofiarą padają obywatele

To sami sędziowie ignorują problem neosędziów. Przypomina to przykrywanie słonia kołderką – mówi sędzia Dorota Zabłudowska, wiceprezes gdańskiego oddziału Iustitii.

Publikacja: 14.08.2024 04:30

Mamy kryzys, którego ofiarą padają obywatele

Foto: Adobe Stock

Decyzja prezydenta, który skierował nowelę ustawy o KRS do TK, mocno pokrzyżowała plany powracania do praworządności. I chyba przez najbliższe miesiące niewiele da się zrobić?

Nie spodziewałam się po panu prezydencie niczego innego. Odsyłając ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, uchylił się od zajęcia jednoznacznego stanowiska co do ustawy, która wysadza w powietrze stworzony przez niego wraz z Prawem i Sprawiedliwością polityczny układ nominacji sędziów. Nie zgodzę się natomiast z tezą, że niewiele da się zrobić. Jeżeli chcemy mądrze, kompleksowo przywrócić praworządność, zbudować w Polsce nowoczesne sądownictwo, to podpis prezydenta powinien być wypadkową wielomiesięcznej pracy wszystkich – polityków, prawników, ekspertów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Nie można w państwie prawa wprowadzać regulacji ustrojowych bez szerokich konsultacji społecznych. Oznacza to, że czasu tak naprawdę jest bardzo mało.

Pozostało 87% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Radlińska o sądownictwie: Społeczeństwo może otrzymać kolejną dawkę chaosu
Sądy i Prokuratura
Wyrok sądowy a wyrok publiczny. Osąd opinii publicznej nabiera innego wymiaru
Sądy i Prokuratura
Skutki oportunizmu
Sądy i Prokuratura
Pochwała trudu zwykłego sędziego. Mimo czystek i politycznych rozgrywek w sądach trwa praca
Sądy i Prokuratura
Czerwony rynek. Jaka jest skala handlu ludzkimi organami w celu transplantacji?