Protektorat prezydenta. "Sądy i sędziowie powinni być apolityczni"

Andrzej Duda oddał sędziom niedźwiedzią przysługę. Zamanifestował, że jest grupa sędziów, w obronie której będzie występował.

Publikacja: 06.11.2024 04:50

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Podstawową zasadą ustroju sądów jest apolityczność sędziów i sądów. Jej wyrazem jest art. 178 Konstytucji RP. Zgodnie z nim sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom. Sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.

Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Te zasady powinny być wyryte na gmachu każdego sądu i w głowie każdego sędziego. Przy czym nie chodzi tylko o to, aby sami sędziowie byli przekonani o swojej niezawisłości, lecz aby w odczuciu zewnętrznym za takich mogli być uważani.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa