Aktualizacja: 30.04.2025 08:50 Publikacja: 12.03.2025 05:10
Foto: Adobe Stock
Ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim chroni kredytobiorców przed ukrytymi i dodatkowymi kosztami. W przypadku takich naruszeń kredytobiorca może spłacić kwotę kredytu i złożyć oświadczenie, że korzysta z sankcji kredytu darmowego. Jest wówczas z mocy prawa wolny od zapisanych w umowie opłat i odsetek (art. 45). Niczego więcej nie potrzeba, a w szczególności wnoszenia pozwów.
Potrzeba odpowiedzialnego sprawdzenia, czy umowa zawiera wadliwe zapisy, bo jeśli konsument się myli, to pozew wniesie kredytodawca, wskazując, że umowa jest prawidłowa i nadal obowiązuje, a sankcja nie znajduje zastosowania. Procedura zwolnienia z umowy i sankcja są dla konsumenta wyjątkowo korzystne, ponieważ na zasadach ochrony konsumenta (art. 385¹ i nast. kodeksu cywilnego) konieczne jest powództwo o ustalenie, a potem obowiązek zwrotu korzyści na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405 i nast. k.c.) – co oznacza narażenie na drugi proces wytoczony przez kredytodawcę.
Sędziowie żyją iluzją, że mają wpływ na reformę sądownictwa. Tymczasem kluczowe znaczenie ma zimna kalkulacja po...
Jeżeli zachowujemy możliwość odwołania sędziego z delegowania w drodze arbitralnej decyzji ministra, to brzydko...
Wbrew nużącej propagandzie wszystko wskazuje na to, że aktywistom i działaczom starych stowarzyszeń sędziowskich...
Należy oczekiwać od ministra sprawiedliwości opinii, czy podejmowane przez KRS uchwały w sprawie odwołań sędziów...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Jeśli sądy i konkretni sędziowie nie usprawnią postępowań grupowych i te będą trwać po dziesięć lat i więcej, to...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas