Zieloni, żółci, czerwoni

Dwa warianty uregulowania statusu sędziów zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury (KKUSiP) to weryfikacja bez weryfikacji.

Publikacja: 23.04.2025 05:10

Dwa warianty uregulowania statusu sędziów KKUSiP to weryfikacja bez weryfikacji

Dwa warianty uregulowania statusu sędziów KKUSiP to weryfikacja bez weryfikacji

Foto: Adobe Stock

W lutym bieżącego roku Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury (KKUSiP) zaprezentowała dwa projekty uregulowania statusu sędziów powołanych na urząd w latach 2018–2025 na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r.

Według wariantu pierwszego, nazwanego „z mocy prawa”, KKUSiP bez oglądania się na zasadę trójpodziału władzy, nieusuwalności sędziów oraz treść opinii Komisji Weneckiej z 14 października 2024 r. zaprojektowała złożenie z urzędu z mocy prawa z dniem wejścia w życie ustawy kilku tysięcy sędziów, z wyjątkami przewidzianymi w art. 2 ust. 2 tego projektu. Przewidując zapewne nowe zarzuty, opracowany został jednocześnie wariant drugi, nazwany „z mocy uchwał KRS”. Ten wariant w przekazach medialnych lansowany jest jako weryfikacja sędziów, a nawet ich ewaluacja, ocena, ale również uzdrowienie sądownictwa.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Potrzeba apolitycznych sędziów
Sądy i Prokuratura
W oczekiwaniu na uzdrowienie KRS
Sądy i Prokuratura
Procesy zbiorowe do pilnego ożywienia
Sądy i Prokuratura
Przekazanie sprawy innemu sądowi i oznaczenie sądu przez Sąd Najwyższy
Sądy i Prokuratura
Testy niezawisłości i bezstronności