Sędzia Krzysztof Kurosz: Rozprawa na podstawie bajki o Kopciuszku

Kontrola społeczna nad wszystkim, co publiczne, wydaje mi się niezwykle ważna – mówi Krzysztof Kurosz, sędzia Sądu Rejonowego w Łodzi.

Aktualizacja: 28.10.2020 12:52 Publikacja: 28.10.2020 02:00

Sędzia Krzysztof Kurosz: Rozprawa na podstawie bajki o Kopciuszku

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Pod koniec września kapituła konkursu Obywatelski Sędzia Roku przyznała panu wyróżnienie, doceniwszy zaangażowanie w edukację prawną dzieci oraz działania na rzecz jawności posiedzeń, które się odbywają online. Na czym polegają innowacje w sądzie, którym pan kieruje?

Edukacja prawna jest rozwijana przez wielu sędziów w całej Polsce. Pomysły ewoluują i to jest bardzo dobre zjawisko. Ja miałem to szczęście, że kilka lat temu rozmawiałem o tym z dr Izabelą Florczak, adiunkt na WPiA UŁ. Miała jak na owe czasy bardzo innowacyjny pomysł, by dzieci były w trakcie zajęć głównymi aktorami wydarzeń i by zajęcia odbywały się (na razie są przerwane ze względu na pandemię) na podstawie scenariuszy – opracowań bajek. Na przykład Kopciuszek stanowił podstawę rozprawy o braku zapłaty za pracę, czyli o czymś, co czasem niestety dotyka rodziców dzieci. Dzieci wcielają się w powodów, pozwanych, sędziów i świadków. Scenariusz daje tylko ogólne ramy przedstawienia. Odkryciem dla mnie było to, że dzieci intuicyjnie wiedzą, jakie są reguły dowodzenia w procesie. Obserwuję dokonania wielu innych zaangażowanych sędziów i widzę, że coraz częściej kładzie się w tych zajęciach nacisk właśnie na aktywne uczestnictwo.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Sądy i Prokuratura
Agata Łukaszewicz: Porażka prokuratury ws. śmierci Jolanty Brzeskiej
Sądy i Prokuratura
Co dalej z neosędziami? Tomasz Krawczyk: Gruba kreska to najgorsze rozwiązanie
Sądy i Prokuratura
Kto powinien powoływać prezesa sądu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sądy i Prokuratura
Ustawa frankowa czeka. Czy frankowicze mają pozywać banki czy dążyć do ugody?