Przelew składek do ZUS w ostatnim dniu terminu

Za datę wpłaty do ZUS przelewem uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika. Nie ma znaczenia, kiedy środki wpłyną na konto Zakładu. W razie innego uznania przez organ rentowy, warto odwołać się do sądu.

Publikacja: 26.11.2017 11:30

Terminowość wpłat składek nabierze szczególnego znaczenia po zmianach od 2018 r.

Terminowość wpłat składek nabierze szczególnego znaczenia po zmianach od 2018 r.

Foto: Rzeczpospolita, Jerzy Dudek

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778).

W uzasadnionych przypadkach ZUS, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie. Ten mechanizm nie powinien mieć jednak zastosowania, gdy płatnik dokonał przelewu w ostatnim dniu płatności przelewem, jeśli bank uzna tą kwotą rachunek ZUS po tym dniu. Wniosek płatnika o przywrócenie terminu jest wówczas bezprzedmiotowy. Wynika to z faktu, że nie dochodzi do naruszenia terminu płatności składek, a tym samym ZUS nie powinien wyłączyć płatnika z ubezpieczenia chorobowego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek
ZUS
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto zyska, kto straci?
ZUS
Apel do Andrzeja Dudy. Chodzi o ważną kwestię dla setek tysięcy małych firm
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
ZUS
Skorygowanie składki zdrowotnej konieczne przy zmianie opodatkowania