Aktualizacja: 30.12.2016 05:50 Publikacja: 30.12.2016 05:50
Foto: 123RF
Od osoby, która pobrała nienależne jej świadczenie z ubezpieczeń społecznych, ZUS może żądać oddania pieniędzy wraz z odsetkami. Zasady takiego zwrotu określają przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963; dalej: ustawa systemowa) oraz przepisy regulujące prawo do określonych świadczeń, np. do emerytury lub renty.
W sytuacji, gdy pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych kwot wraz z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot. Mówi o tym art. 84 ust. 6 ustawy systemowej. Przepis ten stanowi zatem podstawę do żądania przez ZUS zwrotu wypłaconych kwot od płatnika składek, mimo że to nie on pobrał nienależne świadczenie. Celem tej regulacji jest odzyskanie przez ZUS świadczeń, które zostały wypłacone nienależnie bez jego winy.
Korzyść polegająca na oddaniu pracownikom w użytkowanie rowerów elektrycznych podlega wliczaniu do podstawy wymiaru składek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Osoby prowadzące firmę przez miesiąc w roku nie będą płacić składek do ZUS. Wniosek o ulgę mogą w tym roku złożyć jednak tylko w listopadzie.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność między 2 kwietnia, a 1 maja 2024 r. i korzystają z ulgi na start mogą załapać się na wakacje składowe. Muszą tylko zrezygnować z tej ulgi przed 1 listopada 2024 r.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorca nie będzie wykazywał przychodów i kosztów ze sprzedaży środków trwałych.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Zasiłek pogrzebowy w wysokości 7 tys. zł będzie obowiązywać najwcześniej od 1 stycznia 2026 r.
Aby ZUS mógł żądać od ubezpieczonego zwrotu zasiłku, musi wykazać brak prawa do świadczenia oraz świadomość tej osoby, że zasiłek był nienależny. Obie te przesłanki muszą wystąpić już w trakcie pobierania świadczenia, a nie po zaprzestaniu jego wypłaty.
15 października co roku obchodzimy międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Czy jednak matki i ojcowie, którzy doświadczyli największej dla każdego rodzica tragedii, mają świadomość przysługujących im uprawnień?
Podejmując pracę podczas urlopu rodzicielskiego w macierzystej firmie, pracownik wydłuża możliwy okres korzystania z tego urlopu. Istnieją jednak limity jego podziału oraz możliwego wydłużenia.
Prawo do zasiłku chorobowego zależy od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe czy dobrowolne i jak długo ono trwa. Ważne jest też, w jakim okresie wystąpiła niezdolność do pracy.
Konsekwencją decyzji, w której ZUS uznaje, że strony wiązał fikcyjny stosunek pracy, jest podważenie prawa do pobranych świadczeń. Zobowiązanym do zwrotu może być pracodawca.
Kiedy rodzic podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę? Z jakich urlopów, w jakim wymiarze i jak płatnych może korzystać? Czy ma również inne uprawnienia?
Z powodu niedawnej powodzi wiele placówek oświatowych w kraju zostało zamkniętych, a dzieciom opiekę zapewnić musieli rodzice. Tym samym nie mogli oni pracować. ZUS przypomniał niedawno, że przysługuje im z tego tytułu dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas