Reklama
Rozwiń

Składki pracowników delegowanych: Sąd Najwyższy ma wątpliwości

Sąd Najwyższy ma wątpliwości, kto ma rację w sprawie pracowników delegowanych. Zada pewnie pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 18.06.2015 08:59 Publikacja: 18.06.2015 08:28

Składki pracowników delegowanych: Sąd Najwyższy ma wątpliwości

Foto: www.sxc.hu

W powiększonym, siedmioosobowym składzie SN zajmował się odpowiedzią na zagadnienie ważne dla tysięcy firm delegujących pracowników do pracy za granicę, których ubezpieczają w ZUS. Nie wydał jednak uchwały mającej status zasady prawnej. Odroczył sprawę. Rozważy, czy wystąpić z pytaniem prejudycjalnym do TSUE, czy wydać merytoryczne rozstrzygnięcie.

Pytanie, które trafiło do SN, sprowadzało się do tego, czy przesądzające o prowadzeniu normalnej działalności w Polsce jest kryterium osiąganego w kraju obrotu. Firma delegująca załogę do pracy w kraju UE może nadal opłacać składki w Polsce, pod warunkiem że delegowany będzie za granicą pracować krócej niż 24 miesiące i nie będzie to zastępstwo. Wysyłający musi też m.in. udowodnić, że znaczną część działalności prowadzi w kraju i tu uzyskuje 25 proc. obrotu. Jeżeli spełnia te wymagania, ZUS poświadcza mu formularz A-1 uprawniający do oskładkowania nadal w kraju.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
ZUS
Będzie można sprawdzić swojego kontrahenta w ZUS