Aktualizacja: 17.02.2015 11:24 Publikacja: 17.02.2015 11:24
Zwolnienie lekarskie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu 7 dni.
Foto: Fotorzepa, Bartlomiej Żurawski Bartlomiej Żurawski
Od stycznia do grudnia 2014 r. roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 609,4 tys. kontroli osób, które uzyskały zwolnienie lekarskie, czyli zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Kontrolerzy wydali 35,7 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę 18,6 mln zł
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na ZUS obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia np. zakończył się stosunek pracy. Wysokość świadczenia chorobowego jest w takich przypadkach ograniczana do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Osoby, które zaczęły chorować przez rozwiązaniem umowy o pracę i miały wysokie pensje, po rozwiązaniu stosunku pracy zaczynają otrzymywać niższy niż dotychczas zasiłek z ZUS. Z tego powodu w 2014 r. obniżono o niemal 152 mln zł wypłaty dla 211 tys. osób.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas