Już na tym etapie możliwy jest wybór formy opodatkowania, któremu poświęcimy w całości kolejny materiał „Zakładam własny biznes z Idea Bankiem". Nadanie numeru NIP osobie rozpoczynającej działalność gospodarczą następuje pierwszego dnia roboczego po złożeniu poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego w ramach wniosku CEIDG. Samo potwierdzenie nadania NIP jest wydawane nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do naczelnika urzędu skarbowego poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego.
Co z rejestracją podatku
Pozostaje jeszcze kwestia rejestracji w VAT. Jeżeli przedsiębiorca, chce rozliczać ten podatek (lub nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia), musi pamiętać, aby dodatkowo wypełnić formularz VAT-R. Obecnie można załączyć go do wniosku składanego w CEIDG (jest to jednak dość ograniczone rozwiązanie, z którego mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy samodzielnie składający wniosek w CEIDG i dysponujący podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu).
Inne osoby muszą udać się do urzędu skarbowego. Bez względu na sposób składania formularzu VAT-R, należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 170 zł. Jest to w zasadzie jedyna opłata wiążąca się z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.
Dobierz kody
Chociaż procedury rejestracyjne są dosyć proste, to samo wypełnienie wniosku może rodzić dla przedsiębiorców pewne trudności. Jednym z problemów, na jaki napotykają aplikanci, jest dobór odpowiednich kodów PKD. Zdarza się, że pomysły na prowadzenie działalności są innowacyjne i trudno umieścić je w odpowiedniej kategorii.
Z niektórymi rodzajami wykonywanej działalności wiąże się ponadto konieczność uzyskania wpisu do ewidencji działalności regulowanej czy uzyskanie odpowiednich licencji i zezwoleń. Sprawa dodatkowo komplikuje się dziś, przed deregulacją niektórych zawodów – część z nich już obowiązuje, ale niektóre wejdą w życie dopiero w przyszłym roku, o czym powinni pamiętać przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć działalność w deregulowanych zawodach.
Pewien kłopot może też sprawić przedsiębiorcy zgłoszenie firmy do ZUS. Choć informacja o powstaniu płatnika przekazywana jest automatycznie po złożeniu wniosku w CEIDG, to przedsiębiorca musi poinformować ZUS o rodzaju ubezpieczenia i wysokości składek, a także zgłosić do ubezpieczeń ewentualnych pracowników. Przedsiębiorcom często brakuje też wiedzy na temat tego, że nowy przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z preferencyjnych składek ZUS.
Przedsiębiorca musi poinformować ZUS o rodzaju ubezpieczenia i wysokości składek, a także zgłosić do ubezpieczeń ewentualnych pracowników