To zasiłek opiekuńczy. Świadczenie to przysługuje w określonych sytuacjach wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Dostanie je ubezpieczony zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia ośmiu lat w przypadku: 

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których potomek uczęszcza, 

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki, 

- pobytu małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Na tym nie koniec. Zasiłek przysługuje także wtedy, gdy ubezpieczony nie może świadczyć pracy z powodu konieczności osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny. Mówi o tym art. 32 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=176768]ust. 1 z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77 poz. 512)[/link].

[srodtytul]Dla żony i dziadka[/srodtytul]

Wspomniana regulacja do członków rodziny zalicza małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Jeśli natomiast chodzi o dzieci, są to nie tylko te własne, ale i małżonka ubezpieczonego oraz dzieci przysposobione, a także te obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

[srodtytul]Tata na macierzyńskim[/srodtytul]

Czasem można dostać też dodatkowy zasiłek. Tak będzie, gdy ubezpieczony ojciec dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego na zasadach określonych w art. 180 § 6[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]. Chodzi o przejście przez ojca na macierzyński w razie wykorzystania przez matkę wymagającą opieki szpitalnej uniemożliwiającej jej opiekę nad niemowlęciem ośmiu tygodni urlopu macierzyńskiego.

Wtedy ojcu należy się dodatkowo, niezależnie od zasiłku określonego w art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do ośmiu tygodni. Ale pod jednym warunkiem.

Tata musi przerwać zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad swoim dzieckiem. Pozwala na to art. 32a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Przepis ten ma zastosowanie także do innego ubezpieczonego członka najbliższej rodziny, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

[srodtytul]Jak długo[/srodtytul]

Ile czasu można pobierać zasiłek? Świadczenie to przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 lub 14 dni w roku kalendarzowym.

Więcej, bo właśnie 60 dni, należy się, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu i chorym dzieckiem do lat 14. Natomiast 14 dni w roku kalendarzowym przysługuje, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Dodatkowy zasiłek dla ojca lub innego członka rodziny nie jest związany z rokiem kalendarzowym i jest niezależny od wymiaru 60 i 14 dni.

[srodtytul]Czasem bez[/srodtytul]

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Ale nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale świadczenie wypłaca się tylko jednemu z nich. Dostanie je ten rodzic, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.[/ramka]

[ramka][b]Sposób ustalania podstawy wymiaru[/b]

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.[/ramka]