[b]Pracownica ma dziesięcioletnią córkę. Dziecko zachorowało na przewlekłą anginę. Miało wysoką gorączkę. Kobieta została na dziesięć dni roboczych w domu, aby opiekować się dzieckiem. Lekarz dał jej zaświadczenie na druku ZUS ZLA. Przyniosła je do kadr. Jak płacić podwładnej za czas tej nieobecności?[/b] – pyta czytelnik.

Pracownicy co do zasady będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Wypłaci go albo pracodawca, albo ZUS. Ten pierwszy zrobi to, jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeśli zatrudnia 20 osób lub mniej, zasiłek wypłaci ZUS. Zasada jest taka jak i przy zasiłku chorobowym. Komu dokładnie przysługuje to świadczenie? Jaka jest jego wysokość?

[srodtytul]Komu się należy...[/srodtytul]

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat ośmiu, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Tak samo jest w razie porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki. Obejmuje to również pobyt małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. [b]Zasiłek należy się też ubezpieczonemu, który musi osobiście opiekować się chorym dzieckiem w wieku do lat 14. [/b]Ten przypadek dotyczy pracownicy naszego czytelnika. Ponadto świadczenie dostanie ten, kto pieczą otoczy innego chorego członka rodziny – czyli małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat.

Prawo do tego zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

[srodtytul]... i jak długo[/srodtytul]

[b]Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym – jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu i chorym potomkiem do lat 14[/b].

Czasem zasiłek wypłacany jest znacznie krócej. Będzie to tylko 14 dni w roku, gdy opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Zasiłek przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy.

[srodtytul]Gdy nie ma nikogo innego[/srodtytul]

[b] Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, pod warunkiem że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę.[/b] Przy czym w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat dwóch zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.

[srodtytul]Co trzeba zrobić[/srodtytul]

Pracownik nie dostaje zasiłku tylko dlatego, że powiedział szefowi o tym, iż jego dziecko choruje i wymaga opieki. Musi bowiem udowodnić przyczynę, dla której chce dostać zasiłek i być nieobecny w pracy. Standardowym dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA. Natomiast dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat ośmiu są oświadczenie ubezpieczonego – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko; decyzja właściwego inspektora sanitarnego zarządzającego izolację – w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej; zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym blankiecie – w razie porodu, choroby lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Ponadto [b]ubezpieczony występujący o wypłatę zasiłku składa również wniosek o uzyskanie tego zasiłku na druku ZUS Z-15[/b]. Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

[srodtytul]Liczy się czas[/srodtytul]

[b]Ile czasu ma pracownica, by dostarczyć nam druk ZUS ZLA?[/b] – pyta dalej czytelnik.

Odpowiedź to siedem dni liczonych od momentu, gdy pracownica je otrzymała. Uchybienia w tym zakresie mogą się odbić na portfelu zatrudnionej. A to dlatego, że niedochowanie tego terminu powoduje obniżenie wysokości zasiłku o 25 proc. Obejmuje to zasiłek przysługujący za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia. Jeśli pracownicy uda się wykazać, że spóźnienie było od niej niezależne, dostanie świadczenie w pełnej wysokości.

[ramka][b]Ile pieniędzy[/b]

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność powstała przed upływem tego okresu. [/ramka]