[b]Pracownica od 1 stycznia 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. miała pensję zasadniczą i dodatek 150 zł za pełnienie funkcji protokolanta. W kwietniu 2009 r. chorowała. Podstawę chorobowego obliczono z 12 ostatnich miesięcy, uwzględniając oba składniki wynagrodzenia. 1 maja 2009 r. pracownica oznajmiła, że jest w ciąży. W efekcie straciła dodatek, bo nie może pracować więcej niż cztery godziny dziennie przed komputerem. 4 maja 2009 r. dostarczyła ponownie zwolnienie lekarskie. Czy ze względu na to, że w podstawie chorobowego uwzględniono dodatek za protokołowanie, do którego pracownica nie ma już prawa, należy ponownie przeliczyć podstawę, odejmując ten dodatek?[/b]

Składników wynagrodzenia, które w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, przysługują tylko do określonego terminu, nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku należnego po tym terminie. Tak stanowi art. 41 ust. 2 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link], dalej ustawa zasiłkowa. Ta sama zasada obowiązuje w stosunku do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu.

Jeżeli zatem pracownica miała prawo do dodatku za protokołowanie tylko do 30 kwietnia 2009 r., to dodatek ten nie stanowi podstawy wymiaru zasiłków przysługujących po tej dacie. Gdy pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby w kwietniu 2009 r., to podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby stanowiło jej przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia 2008 r. do marca 2009 r. łącznie z dodatkiem za protokołowanie, do którego w tym okresie miała prawo. W razie kolejnej niezdolności do pracy z powodu choroby w maju 2009 r., ze względu na to, że w pobieraniu świadczeń z tytułu choroby przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe, w myśl art. 43 ustawy zasiłkowej, podstawy wymiaru nie ustala się na nowo. Stanowi ją nadal przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres od kwietnia 2008 r. do marca 2009 r. ustalone dla świadczenia przysługującego w kwietniu 2009 r. Jednak z podstawy tej należy wyłączyć dodatek za protokołowanie, który od 1 maja 2009 r. pracownicy już nie przysługuje.

Podstawy wymiaru kolejnego świadczenia nie ustala się z nowego okresu, ale wyłącza się z niej składnik przysługujący do określonego terminu, jeżeli:

- nie było przerwy w pobieraniu świadczeń albo przerwa trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe,

Reklama
Reklama

- pracownikowi przysługiwał składnik wynagrodzenia do określonego terminu, a termin ten upłynął przed rozpoczęciem świadczenia przysługującego po przerwie.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty od określonej daty zaprzestano.